Kedilerle İletişim Kurmak

Kedilerle İletişim Kurmak

Etiketler Kediler nasıl iletişim kurar, kediler nasıl anlaşır
KoŞe Yazıları Kedilerle İletişim Kurmak
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 808 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kedilerle İletişim Kurmak Hakkında Detaylar

Kedilerle İletişim Kurmak,Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır.

 

Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır. Bizim gülümsememiz ya da köpeklerin kuyruk sallayışının kedi iletişiminde karşılığı yoktur. Kedilerin bilgi alışverişi ses, dokunma, koku ve görsel ifadeler ya da işaretlerle olur.

Kedileri Anlamak

Bir kedinin tam olarak ne yaptığı ya da söylediği konusunda kolayca yanılabiliriz ama deneyimle ne istediklerini anlamayı öğreniriz. Kedimizin kanepemizi tırmalamasının ya da halının ortasına yaptığı tuvaletin ne anlama geldiğini, bize ne anlatmak istediğini ya da bizi neden cezalandırmak istediğini ancak kedimizi tanıyarak ve tecrübe ederek anlayabiliriz. Edindiğimiz bu tecrübeler de, kedimizin çıkarmış olduğu sesleri ve beden dilini gözlemlememiz ile olur.

Kedi sesleri 3 kategoriye ayrılabilir:

Mırıltılar:


Bunlara mırlama ve karşılamada kullanılan sevinçli cıvıltı sesleri de dahildir. Cıvıltılar mırlama içinde sınıflandırılır çünkü bunlar sesli harf benzeri değildir.

Sesli harf sesleri:


Klasik "miyav" sesi. Kediler miyavlamalarla konuşur. Talep, emir, şikayet ve şaşkınlıklarını anlamak kolaydır. Siyam ve yakın akrabaları yükses sesle miyavlamak konusunda bir üne sahiplerdir.

Yüksek tizlikte sesler:

 


Bunlar genellikle diğer kedilere saklanır ama bazı yüksek tizlikte sesleri kedi sahipleri ve veterinerler iyi bilir. Açık ağız biçim değiştirerek farklı sesler üretir - homurdanma, sinirli homurdanma, tehditkar hırlama ya da tıslama, savunmaya yönelik tükürme. Korku ya da acı çığlıkları ve dişinin yüksek tizlikteki çiftleşme iniltileri de aynı şekilde üretilir.

Kedi miyavlamaları ne anlama geliyor?

İşte sizlere, birçok kedi sahibi ile yapılan bir anketin sonuçları ve "miyav" söylemlerinin farklı anlamları.

Meaooooww

Acıkmış bir kedinin sahibine "Nooolur yemeek ver!!" şeklindeki yalvarışlarıdır.

Me-meek-mia-mek

Bir kuş, sinek veya böcek gördüğünde pusuya yatıp kesik kesik miyavlamasıdır. Aynı zamanda bu sırada kediniz bıyıklarını da titretir.

Maoww-maoow

Kediniz aşık olmuş! ve aşığına acı acı sesleniyor "Neredesin?"

Gurr-gurr

Kediniz sizi gördüğüne çok sevindi! Ya da verdiğiniz yemeğe bayıldı !
 

Mweew-mi?

Uzun geçen bir günün ardından eve geldiğinizde daha kapıya anahtarınızı sokarken kedinizin "Hele şükür geldi-hey sen misin?" şeklinde tereddütleridir.

Moooow-mow

Kedinizin tuvaleti geldi ama siz temizlik yaparken kum kabını balkona koymuştunuz!

Mırrr-raoaaw-mııırrr

Kediniz sizinle olmaktan çok mutlu! İnanın o sizi çok seviyor!

Kedi beden dili en fazla "git buradan" işareti vermek konusunda gelişmiştir. Saldırgan ve savunmacı hareketleri kolayca anlaşılır.

Saldırgan bir tavır, doğrudan göz teması, sıklıkla buna eşlik eden kısılmış gözbebekleri ve aniden saldırmaya uygun bir duruşla ifade edilir. baş ve bıyıklar öne yönelmiştir ve kulaklar rakibin arka kısımlarını görebileceği şekilde arkaya dikilmiştir.

Korku, çömelerek ifade edilir. Bu,kedinin kendisini güvende hissetmediği durumlarda kullanılan en yaygın davranıştır.

Kedi kendisini tehdit altında hissediyorsa, bunu bir yana yuvarlanıp savunmaya yönelik olduğu varsayılan diş ve pençeleri gösteren bir pozisyon alarak belli eder. Ayrıca tüyler tüm vücutta dikleşebilir.

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı - Dr.Bruce Fogle -Alfa Yayınları

KEDİ IRKLARI

 • İç ve Dış Parazit Uygulamaları İç ve Dış Parazit Uygulamaları İç ve Dış Parazit Uygulamaları,Evcil hayvan sahipleri yapılan iç parazit uygulamalarından sonra KİST AŞISI NE ZAMAN YAPILACAK diye soruyorlar. İç parazir, dış parazit, uygulamaları, kist aşısı, ne zaman, yapılmalıdır, evcil hayvanlar,
 • Mum Alevi ile Oynayan Mum Alevi ile Oynayan Mum Alevi ile Oynayan Kedinin Öyküsü,Özdemir ASAF Mum Alevi ile Oynayan Kedinin Öyküsü isimli şiiri,Özdemir Asaf, Mum alevi ile oynayan kedinin öyküsü, mum alevi ve kedi, mum alevi, kedi,
 • Evde kedi mi besliyorsun Evde kedi mi besliyorsun Evde kedi mi besliyorsun,her yer tüy olur ay evi kirletir; ay evde hayvan olmaz ay kokuyor ay bilmemne diyen akıl fukaralarına
 • Norveç Orman Kedisi Norveç Orman Kedisi Norveç orman kedilerinin, özellikleri nelerdir Norveç Orman Kedisi Uzun kuyruklu, kendine güvenen, iyi huylu Norveç orman kedileri, İskandinavya ülkelerine özgü bir kedi cinsidir
 • Kara kedi hikayesi Kara kedi hikayesi Antalyadan bir Kara kedi hikayesi Hayvanlardan öğrenecek çok şey olduğunu zaten biliyordum ,şimdi siz de Bu çok güzel hikayemi Okyunca hak vereceksiniz
 • Ocicat kedisi Ocicat kedisi Ocicat kedisi - Evcil Kediler,Ocicat Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri, Kediler hakkında herşey, Kedi türleri, Ocicat kedi ırkı hakkında bilgiler Ocicat kedi ırkı tarihçesi
 • Bizi sevdiğini söyleyen Bizi sevdiğini söyleyen Senden istifade eden bir insan vakti geldiğinde senin için birşey yapmaktan çekiniyorsa veya vakti geldiğinde her defasında farklı mazeretlerle karşına çıkıyorsa senden ziyade sayende elde elde ettiği menfaaatleri seviyordur. Ve böyle bir ilişki seni zamanla tüketir.
 • Kedilerde Çok İlgi Kedilerde Çok İlgi Kedilerde Çok İlgi Herşeyin fazlası zarar. Bakıyorum derken abartmayalım lütfen
 • SAZLIK KEDİSİ SAZLIK KEDİSİ Sazlık kedisi (Felis chaus), görece uzun bacaklı ve kısa kuyruklu bir yaban kedisidir
 • Genel Bakım Genel Bakım Genel Bakım,kedi bakımı, tüy dökme, kedi temizliği Kedinizin Genel Olarak Bakımı