Kedilerle İletişim Kurmak

Kedilerle İletişim Kurmak

Etiketler Kediler nasıl iletişim kurar, kediler nasıl anlaşır
KoŞe Yazıları Kedilerle İletişim Kurmak
Kategori bilgiler
Bu Haber Sayfasi 16 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Pisipisim

Kedilerle İletişim Kurmak Hakkında Detaylar

Kedilerle İletişim Kurmak,Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır.

 

Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır. Bizim gülümsememiz ya da köpeklerin kuyruk sallayışının kedi iletişiminde karşılığı yoktur. Kedilerin bilgi alışverişi ses, dokunma, koku ve görsel ifadeler ya da işaretlerle olur.

Kedileri Anlamak

Bir kedinin tam olarak ne yaptığı ya da söylediği konusunda kolayca yanılabiliriz ama deneyimle ne istediklerini anlamayı öğreniriz. Kedimizin kanepemizi tırmalamasının ya da halının ortasına yaptığı tuvaletin ne anlama geldiğini, bize ne anlatmak istediğini ya da bizi neden cezalandırmak istediğini ancak kedimizi tanıyarak ve tecrübe ederek anlayabiliriz. Edindiğimiz bu tecrübeler de, kedimizin çıkarmış olduğu sesleri ve beden dilini gözlemlememiz ile olur.

Kedi sesleri 3 kategoriye ayrılabilir:

Mırıltılar:


Bunlara mırlama ve karşılamada kullanılan sevinçli cıvıltı sesleri de dahildir. Cıvıltılar mırlama içinde sınıflandırılır çünkü bunlar sesli harf benzeri değildir.

Sesli harf sesleri:


Klasik "miyav" sesi. Kediler miyavlamalarla konuşur. Talep, emir, şikayet ve şaşkınlıklarını anlamak kolaydır. Siyam ve yakın akrabaları yükses sesle miyavlamak konusunda bir üne sahiplerdir.

Yüksek tizlikte sesler:

 


Bunlar genellikle diğer kedilere saklanır ama bazı yüksek tizlikte sesleri kedi sahipleri ve veterinerler iyi bilir. Açık ağız biçim değiştirerek farklı sesler üretir - homurdanma, sinirli homurdanma, tehditkar hırlama ya da tıslama, savunmaya yönelik tükürme. Korku ya da acı çığlıkları ve dişinin yüksek tizlikteki çiftleşme iniltileri de aynı şekilde üretilir.

Kedi miyavlamaları ne anlama geliyor?

İşte sizlere, birçok kedi sahibi ile yapılan bir anketin sonuçları ve "miyav" söylemlerinin farklı anlamları.

Meaooooww

Acıkmış bir kedinin sahibine "Nooolur yemeek ver!!" şeklindeki yalvarışlarıdır.

Me-meek-mia-mek

Bir kuş, sinek veya böcek gördüğünde pusuya yatıp kesik kesik miyavlamasıdır. Aynı zamanda bu sırada kediniz bıyıklarını da titretir.

Maoww-maoow

Kediniz aşık olmuş! ve aşığına acı acı sesleniyor "Neredesin?"

Gurr-gurr

Kediniz sizi gördüğüne çok sevindi! Ya da verdiğiniz yemeğe bayıldı !
 

Mweew-mi?

Uzun geçen bir günün ardından eve geldiğinizde daha kapıya anahtarınızı sokarken kedinizin "Hele şükür geldi-hey sen misin?" şeklinde tereddütleridir.

Moooow-mow

Kedinizin tuvaleti geldi ama siz temizlik yaparken kum kabını balkona koymuştunuz!

Mırrr-raoaaw-mııırrr

Kediniz sizinle olmaktan çok mutlu! İnanın o sizi çok seviyor!

Kedi beden dili en fazla "git buradan" işareti vermek konusunda gelişmiştir. Saldırgan ve savunmacı hareketleri kolayca anlaşılır.

Saldırgan bir tavır, doğrudan göz teması, sıklıkla buna eşlik eden kısılmış gözbebekleri ve aniden saldırmaya uygun bir duruşla ifade edilir. baş ve bıyıklar öne yönelmiştir ve kulaklar rakibin arka kısımlarını görebileceği şekilde arkaya dikilmiştir.

Korku, çömelerek ifade edilir. Bu,kedinin kendisini güvende hissetmediği durumlarda kullanılan en yaygın davranıştır.

Kedi kendisini tehdit altında hissediyorsa, bunu bir yana yuvarlanıp savunmaya yönelik olduğu varsayılan diş ve pençeleri gösteren bir pozisyon alarak belli eder. Ayrıca tüyler tüm vücutta dikleşebilir.

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı - Dr.Bruce Fogle -Alfa Yayınları

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi,Gelecekte oluşabilecek hastalıkların önünü almak için kedilerimizin aşı takvimine göre aşılanması önemlidir.
 • Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı (Cat Scratch Disease),Kedi tırmalamasından sonra görülme oranı daha yüksek olduğundan kediler enfeksiyon kaynağı olarak tanınmaktadır.
 • Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı,Hayvanlara koronavirüs aşısı Kedilere Rus yetkililer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını açıkladı.Rusya Mart ayında dünyada bir ilk olarak duyurduğu, hayvanlara özel Kovid-19 aşısı geliştirdiklerini açıklamıştı.
 • üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri,Diş ülKelerden kedi haberleri,Huysuz kediden sonra endişeli kedi
 • Dünya Kediler Günü Dünya Kediler Günü Dünya Kediler Günü,Dünya Kediler Günü nasıl ortaya çıktı, kim çıkardı? Kedisi, kedileri veya tüm sokak kedilerine kendini adamış kişiler bugünün anlam ve önemini herkese ifade etmek için Dünya Kediler Günü mesajları 2021, Dünya Kediler Günü ile ilgili sözler aramasında bulunuyor. İşte çeşit çeşit kediler ile ilgili sözler,
 • Kashmir Kedisi Kashmir Kedisi Kashmir (Keşmir) - Evcil Kediler ve resimleri,Kashmir bakımı hakkında aradığınız Kashmir Kedi özellikleri, Kashmir Kedi karakteri resimleri ve Kashmir bakımı
 • California Spangled kedisi California Spangled kedisi resimli Kedi Cinsleri - California Spangled kedisi,Cinslere Göre Kedi Bakımı ,Herzaman mutlu olan bu kediler, tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar, Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan California Spangled kedileri Heykel misali büyüleyici görüntüsü ve güçlü keskin bakışlarıyla kaplanları California Spangled andırırlar
 • DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU,Bodrumda bahçe temizliği yapıldığı sırada bulunan dev kurbağanın kedi ile oynaması görenleri şaşırttı.
 • Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare,işet sizlere Uluabat Gölü sazlıklarında evcil kedilerin atası olarak bilinen yaban kedisininin fotoğraflara takildiği kare ve yaşama mucadelesi
 • sokak hayvanını besliyor sokak hayvanını besliyor 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor,antalya kedi haberleri ,antalya kedi sahiplendirme Emekli mühendis 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor! Antalya’da yaşayan 63 yaşındaki emekli tekstil mühendisi hayvansever Gülden Tokbey, 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyordu, pandemide de devam ediyor