Kedilerle İletişim Kurmak

Kedilerle İletişim Kurmak

Etiketler Kediler nasıl iletişim kurar, kediler nasıl anlaşır
KoŞe Yazıları Kedilerle İletişim Kurmak
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 532 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kedilerle İletişim Kurmak Hakkında Detaylar

Kedilerle İletişim Kurmak,Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır.

 

Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır. Bizim gülümsememiz ya da köpeklerin kuyruk sallayışının kedi iletişiminde karşılığı yoktur. Kedilerin bilgi alışverişi ses, dokunma, koku ve görsel ifadeler ya da işaretlerle olur.

Kedileri Anlamak

Bir kedinin tam olarak ne yaptığı ya da söylediği konusunda kolayca yanılabiliriz ama deneyimle ne istediklerini anlamayı öğreniriz. Kedimizin kanepemizi tırmalamasının ya da halının ortasına yaptığı tuvaletin ne anlama geldiğini, bize ne anlatmak istediğini ya da bizi neden cezalandırmak istediğini ancak kedimizi tanıyarak ve tecrübe ederek anlayabiliriz. Edindiğimiz bu tecrübeler de, kedimizin çıkarmış olduğu sesleri ve beden dilini gözlemlememiz ile olur.

Kedi sesleri 3 kategoriye ayrılabilir:

Mırıltılar:


Bunlara mırlama ve karşılamada kullanılan sevinçli cıvıltı sesleri de dahildir. Cıvıltılar mırlama içinde sınıflandırılır çünkü bunlar sesli harf benzeri değildir.

Sesli harf sesleri:


Klasik "miyav" sesi. Kediler miyavlamalarla konuşur. Talep, emir, şikayet ve şaşkınlıklarını anlamak kolaydır. Siyam ve yakın akrabaları yükses sesle miyavlamak konusunda bir üne sahiplerdir.

Yüksek tizlikte sesler:

 


Bunlar genellikle diğer kedilere saklanır ama bazı yüksek tizlikte sesleri kedi sahipleri ve veterinerler iyi bilir. Açık ağız biçim değiştirerek farklı sesler üretir - homurdanma, sinirli homurdanma, tehditkar hırlama ya da tıslama, savunmaya yönelik tükürme. Korku ya da acı çığlıkları ve dişinin yüksek tizlikteki çiftleşme iniltileri de aynı şekilde üretilir.

Kedi miyavlamaları ne anlama geliyor?

İşte sizlere, birçok kedi sahibi ile yapılan bir anketin sonuçları ve "miyav" söylemlerinin farklı anlamları.

Meaooooww

Acıkmış bir kedinin sahibine "Nooolur yemeek ver!!" şeklindeki yalvarışlarıdır.

Me-meek-mia-mek

Bir kuş, sinek veya böcek gördüğünde pusuya yatıp kesik kesik miyavlamasıdır. Aynı zamanda bu sırada kediniz bıyıklarını da titretir.

Maoww-maoow

Kediniz aşık olmuş! ve aşığına acı acı sesleniyor "Neredesin?"

Gurr-gurr

Kediniz sizi gördüğüne çok sevindi! Ya da verdiğiniz yemeğe bayıldı !
 

Mweew-mi?

Uzun geçen bir günün ardından eve geldiğinizde daha kapıya anahtarınızı sokarken kedinizin "Hele şükür geldi-hey sen misin?" şeklinde tereddütleridir.

Moooow-mow

Kedinizin tuvaleti geldi ama siz temizlik yaparken kum kabını balkona koymuştunuz!

Mırrr-raoaaw-mııırrr

Kediniz sizinle olmaktan çok mutlu! İnanın o sizi çok seviyor!

Kedi beden dili en fazla "git buradan" işareti vermek konusunda gelişmiştir. Saldırgan ve savunmacı hareketleri kolayca anlaşılır.

Saldırgan bir tavır, doğrudan göz teması, sıklıkla buna eşlik eden kısılmış gözbebekleri ve aniden saldırmaya uygun bir duruşla ifade edilir. baş ve bıyıklar öne yönelmiştir ve kulaklar rakibin arka kısımlarını görebileceği şekilde arkaya dikilmiştir.

Korku, çömelerek ifade edilir. Bu,kedinin kendisini güvende hissetmediği durumlarda kullanılan en yaygın davranıştır.

Kedi kendisini tehdit altında hissediyorsa, bunu bir yana yuvarlanıp savunmaya yönelik olduğu varsayılan diş ve pençeleri gösteren bir pozisyon alarak belli eder. Ayrıca tüyler tüm vücutta dikleşebilir.

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı - Dr.Bruce Fogle -Alfa Yayınları

KEDİ IRKLARI

 • C Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri C Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara C Harfi İle Başlayan İsimler C Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri,C Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek  Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek adina Kişisel Gelişim Uzmanımız Gürcan Giray İn Kaleminden Muhteşem Bir Koşe yazisı Sayesinde hayallerinize ulaşmanıza, potansiyellerinizi keşfetmenize ve olumlu zihin programlamanıza yardımcı olmaktadır
 • D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara D Harfi İle Başlayan İsimler,D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri,en güzel D Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek isimler
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Tekir Kedisi Tekir Kedisi Tekir Kedi melez bir ırktır,Bir süredir kedi sahiplenmeyi düşünüyorum,Tekir kedilerin diğer kedilerden farkları,Tekir kediler,Kedilerde Davranış Eğitimi, Kedi, Kediler,Tekir kedilerin özellikleri nelerdir
 • Haytaptan Duyuru Haytaptan Duyuru HAYTAP Başkanı Sesleniyor : Beslediğiniz hayvanlar için KOMŞU TEHDİDİNDE ne yapacağınızı UYGULAMALI olarak anlatmak istiyorum.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • SAZLIK KEDİSİ SAZLIK KEDİSİ Sazlık kedisi (Felis chaus), görece uzun bacaklı ve kısa kuyruklu bir yaban kedisidir
 • Kedi Mersiyesi Kedi Mersiyesi kedi mersiyesi, kedi şiiri, kedi, şiir,Kedi Mersiyesi,Mersiye-i Gürbe (kedi mersiyesi), 16. yy şairlerinden Meâlî,nin ölen kedisinin anısına yazdığı mersiye.