Kedim Neden Ot Yiyor

Kedim Neden Ot Yiyor

Etiketler kediler, neden, ot yer
KoŞe Yazıları Kedim Neden Ot Yiyor
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 546 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kedim Neden Ot Yiyor Hakkında Detaylar

Kedim Neden Ot Yiyor,Kediniz ot yiyor. Durun paniklemeyin, o içgüdüsel davranıyor

 

Çoğu kedi sahibi, bazen kedilerinin bahçede uzun bir otun yanına gidip onu çiğnemeye ve ısırmaya başladığını gözlemişlerdir. Dolaşmak için kullanılabilecek bahçelerin olmadığı apartman dairelerinde yaşayan kedilerin ot yerine geçecek bir şey bulmak için ev bitkilerine önemli zararlar verdikleri bilinmektedir. Bazı ender durumlarda bu gibi kediler zehirli olan bitkileri ısırarak kendilerine bile zarar vermektedirler.

Birçok kedi uzmanı bu davranış karşısında hayrete düşmüş ve bazıları da bunu açıklayamadıklarını samimi şekilde itiraf etmişlerdir. Bazıları da çeşitli açıklamalar yapmışlardır. Uzun yıllar boyunca en fazla kabul gören yanıt, kedilerin sorun yaratan tüy toplarını bağırsaklarından geçirebilmek için otları bir müshil olarak kullandıkları şeklindeydi. Buna benzer bir yanıt da bazen tüy toplarını midelerinden çıkarabilmek için ot yedikleri şeklindeydi. Bu yanıt, kedilerin bazen ot yedikten sonra çıkarmalarına dayanıyordu. Ancak, bu yanıt, aslında, ot yemenin çıkarmaya neden olması yerine, kedilerin kendilerini rahatsız hissetmelerine yol açan şeyin aynı zamanda onlarda ot yeme isteğini uyandırması olasılığını gözden kaçırıyordu.

Daha az kabul gören bir açıklama da otun kedilerde boğaz yangısı ya da mide tahrişi durumunda yararlı olduğu şeklindeydi. Bazı uzmanlar kedinin ot yiyerek yiyeceğine lifli besinler eklediğini öne sürüyorlardı.
Bu açıklamalardan hiçbiri akla yatkın değildir. Aslında, yenilen ot miktarı çok azdır. Kedilerin uzun otları çiğnemeleri gözlendiğinde, onların yiyeceklerine önemli miktarda lifli madde eklemedikleri, sadece yapraklardan ve dallardan az miktarda bir su aldıkları izlenimi edinilebilir.

Bu konudaki en son ve doğru olması en muhtemel görüş, kedilerin ete dayanan bir beslenmeden sağlayamayacakları, fakat sağlıkları için önemli olan bir kimyasal maddeden küçük bir miktarı almak için ot çiğnedikleri şeklindedir. Burada söz konusu olan madde folik asit adı verilen bir vitamindir ve hemoglobin üretiminde önemli bir rol oynadığı için kediler açısından yaşamsal öneme sahiptir. Kedide folik asit eksikliği olursa büyümesi sekteye uğrayacaktır ve ciddi bir anemi (kansızlık) durumu söz konusu olabilecektir. Hayvanları ot bulamayan kedi sahipleri bazen bu sorunu kedilerinin çiğnemesi için bir tepsiye ot tohumu dikerek ve apartman dairelerinde bir demet uzun ot yetiştirerek çözebilirler.

Kedilerin ete dayalı beslenmelerine bu bitkinin eklenmesi gerekli olmakla birlikte, onların her şeyden önce bir etobur olduklarına ve böyle beslenmeleri gerektiğine işaret edilmelidir. Son zamanlarda, iyi niyetli bazı vejetaryenlerin kedilerini etsiz bir beslenme rejimine geçirme çabaları hem yanlıştır hem de gaddarlıktır. Kediler vejetaryen bir beslenmede kısa sürede hastalanırlar ve bu beslenme tarzına uzun süre dayanamazlar.

 

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.