Kedim Neden Ot Yiyor

Kedim Neden Ot Yiyor

Etiketler kediler, neden, ot yer
Yavru Kedi Kedim Neden Ot Yiyor
Kategori bilgiler
Bu Haber Sayfasi 6 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Cins Kedi

Kedim Neden Ot Yiyor Hakkında Detaylar

Kedim Neden Ot Yiyor,Kediniz ot yiyor. Durun paniklemeyin, o içgüdüsel davranıyor

 

Çoğu kedi sahibi, bazen kedilerinin bahçede uzun bir otun yanına gidip onu çiğnemeye ve ısırmaya başladığını gözlemişlerdir. Dolaşmak için kullanılabilecek bahçelerin olmadığı apartman dairelerinde yaşayan kedilerin ot yerine geçecek bir şey bulmak için ev bitkilerine önemli zararlar verdikleri bilinmektedir. Bazı ender durumlarda bu gibi kediler zehirli olan bitkileri ısırarak kendilerine bile zarar vermektedirler.

Birçok kedi uzmanı bu davranış karşısında hayrete düşmüş ve bazıları da bunu açıklayamadıklarını samimi şekilde itiraf etmişlerdir. Bazıları da çeşitli açıklamalar yapmışlardır. Uzun yıllar boyunca en fazla kabul gören yanıt, kedilerin sorun yaratan tüy toplarını bağırsaklarından geçirebilmek için otları bir müshil olarak kullandıkları şeklindeydi. Buna benzer bir yanıt da bazen tüy toplarını midelerinden çıkarabilmek için ot yedikleri şeklindeydi. Bu yanıt, kedilerin bazen ot yedikten sonra çıkarmalarına dayanıyordu. Ancak, bu yanıt, aslında, ot yemenin çıkarmaya neden olması yerine, kedilerin kendilerini rahatsız hissetmelerine yol açan şeyin aynı zamanda onlarda ot yeme isteğini uyandırması olasılığını gözden kaçırıyordu.

Daha az kabul gören bir açıklama da otun kedilerde boğaz yangısı ya da mide tahrişi durumunda yararlı olduğu şeklindeydi. Bazı uzmanlar kedinin ot yiyerek yiyeceğine lifli besinler eklediğini öne sürüyorlardı.
Bu açıklamalardan hiçbiri akla yatkın değildir. Aslında, yenilen ot miktarı çok azdır. Kedilerin uzun otları çiğnemeleri gözlendiğinde, onların yiyeceklerine önemli miktarda lifli madde eklemedikleri, sadece yapraklardan ve dallardan az miktarda bir su aldıkları izlenimi edinilebilir.

Bu konudaki en son ve doğru olması en muhtemel görüş, kedilerin ete dayanan bir beslenmeden sağlayamayacakları, fakat sağlıkları için önemli olan bir kimyasal maddeden küçük bir miktarı almak için ot çiğnedikleri şeklindedir. Burada söz konusu olan madde folik asit adı verilen bir vitamindir ve hemoglobin üretiminde önemli bir rol oynadığı için kediler açısından yaşamsal öneme sahiptir. Kedide folik asit eksikliği olursa büyümesi sekteye uğrayacaktır ve ciddi bir anemi (kansızlık) durumu söz konusu olabilecektir. Hayvanları ot bulamayan kedi sahipleri bazen bu sorunu kedilerinin çiğnemesi için bir tepsiye ot tohumu dikerek ve apartman dairelerinde bir demet uzun ot yetiştirerek çözebilirler.

Kedilerin ete dayalı beslenmelerine bu bitkinin eklenmesi gerekli olmakla birlikte, onların her şeyden önce bir etobur olduklarına ve böyle beslenmeleri gerektiğine işaret edilmelidir. Son zamanlarda, iyi niyetli bazı vejetaryenlerin kedilerini etsiz bir beslenme rejimine geçirme çabaları hem yanlıştır hem de gaddarlıktır. Kediler vejetaryen bir beslenmede kısa sürede hastalanırlar ve bu beslenme tarzına uzun süre dayanamazlar.

 

KEDİ IRKLARI

 • Allah Erleri 5 Bölüm Allah Erleri 5 Bölüm Hayvan Seven Allah Erleri 5 Bölüm
 • Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri,2022 senesinin ilk gununden ocak ayininin cuma sabahindan sizlere kedilerin bilmediğiniz özellikleri hakkında güzel bır yazi hazirladik çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazida Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır. diye başlıyoruz
 • Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bizler algılarımızla hareket ediyoruz... gerçek olanla bizim algımız bazen değişebiliyor
 • Gönülde bayramı hissetmek Gönülde bayramı hissetmek Bu bayram neyi kutluyoruz!... eskiden misafirlerimizi ağırlamak, evlatlarımızla birarada olmak, büyükleri ziyaret etmek, bayramlıklarımızı giymek, harçlıklarımızı almak, paylaşmak bayramı tanımlardı sanki... ya şimdi!
 • Dert mi Arıyorsunuz Dert mi Arıyorsunuz Dert mi Arıyorsunuz Dert mi Kedinin kumu günde en az bir defa kaka topaklarından temizlenmeli, en az haftada bir kere tamamen değiştirilmelidir. Eğer aynı kumu birden fazla kedi kullanıyorsa şüphesiz kumunu daha sık temizlemeli ve değiştirmelisiniz. i Arıyorsunuz
 • Meme Tümörleri Meme Tümörleri Kedi Hastalıları - Meme Tümörleri Hastalığın tanımı ,Kedilerde, meme lobları dört çift olarak linea albanın her iki tarafında yerleşmiş elveoler yapıda bezlerdir. Normalde inaktif halde olan meme bezleri doğum ile birlikte aktif hale geçerek süt sekresyonuna başlar.
 • Kedilerde İdrar Püskürtme Kedilerde İdrar Püskürtme Kedilerde idrar püskürtme, kedilerde işaretleme Kedilerde İdrar Püskürtme Nedenleri,İdrar püskürtme, özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde yaklaşık 6-7 aylık olduktan sonra görülen seksüel ve duygusal olarak işaretleme amacıyla idrarını tuvalet kabı dışına yapma davranışıdır.
 • Koksidiyoz Enfeksiyonu Koksidiyoz Enfeksiyonu Koksidiyoz Enfeksiyonu (Coccidiosis) Hastalık sindirim sistemine girdikten sonra büyük miktarlarda çoğalır ve daha sonra dışkıyla dışarı atılır. Dışarı atılan dışkıdaki etken tekrar ağız yoluyla alınarak hastalığa neden olur. Siklüs bu şekilde devam eder.
 • Mavi Rus kedisi Mavi Rus kedisi Mavi Rus kedisi - Evcil Kediler ve resimleri,Mavi Rus Ücretsiz Kedi Sahiplenme ve Sahiplendirme,etrafda yabancılar varken nazik ve sessiz kedilerdir,kısa tüylü, uzun yüzlü gümüşi mavi renkte bir kedi ırkıdır
 • Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi - Evcil Kediler,Bu ırkın kedileri genellikle orta büyüklükte vücut yapısına ve 2.5 - 4.5 kg Cornish Rex arasında değişen ağırlığa sahiptir,Cornish Rex türü eğlenmeyi ve oyunu seven, aktif, dost canlısı,Cornish Rex Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Cornish Rex kedi ırkı hakkında detaylı bilgiler