Kedim Neden Tıslıyor

Kedim Neden Tıslıyor

Etiketler Kedimi severken, bana tıslıyorsa
KoŞe Yazıları Kedim Neden Tıslıyor
Kategori bilgiler
Bu Haber Sayfasi 18 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Pisipisim

Kedim Neden Tıslıyor Hakkında Detaylar

Kedinin tıslamasıyla yılanın tıslaması arasındaki benzerlik çok da fazla raslantı değildir. Kedinin tıslama hareketinin yılanın kendini koruma hareketine benzediği öne sürülmektedir. Diğer bir deyişle, yılanın düşmanına yaptığı gibi, kedi de zehirli ve tehlikeli olduğu izlenimini vermek için yılanlarınkine benzeyen tıslama hareketini yapar.

 

Kediler neden tıslar?

53.489 kez okundu

5 dk. okuma süresi

Herkesin bildiği malum ürkütücü ses.  Kediniz dünyanın en tatlı kedisi olsa bile, tehdit hissettiğinde veya gerek duyduğunda bir kedi, köpek ya da insanı uyarmak için tıslayabilir.

Kedinizin tıslaması size komik gelebilir ancak kedinizin öyle düşünmediğine emin olabilirsiniz. Kediniz tıslıyorsa, mutlaka bir tehdit hissetmiştir.

Kediler niçin tıslar?

Basitçe söylemek gerekirse, tıslama bir uyarıdır. Kediler fiziksel çatışmalara girmek istemediklerinden, rakiplerini ya da düşmanlarını caydırmak için vücut duruşlarını, işaretlemeyi ve seslerini kullanır. Tıslayan bir kedi karşı tarafa sözlü bir uyarı veriyordur.

Tıslama bir savunma sesidir. Tıslıyorsa, yakın çevresinde onu korkutan ve tehlikede hissetmesine neden olan bir şeye tepki veriyordur. Tehdit siz olabileceğiniz gibi, başka bir kedi, onu tutmaya çalışan veteriner hekiminiz ya da herhangi bir şey olabilir.

Tıslama, geri çekilmezseniz saldırının geleceğini söyleyen bir uyarıdır. Tıslayan bir kedi korkmuş ancak gerekirse savaşa girmeye hazır bir kedidir.

Birçok davranış uzmanı, kedilerin karşı tarafı caydırmak için tıslayan bir yılanın taklidini yaparak tıslama sesi çıkardığını düşünmektedir. Hayatta kalmak söz konusu olduğunda taklit, hayvanlar dünyasında yaygın bir davranıştır. Bazı hayvanlar, caydırıcı olabilmek için sesli veya görsel olarak yırtıcı bir hayvanı taklit eder. 

Kediler, tıslamanın uyarı açısından yeterli olduğunu düşünür. Kediler, yavrularına bir insan ya da başka kedi yaklaştığında, eve yabancı bir misafir geldiğinde, veteriner kliniğinde muayene masasına yerleştirildiğinde tıslayabilir. Kendini rahat hissetmeyen bir kediyi aşılamak veya tedavi etmeye çalışmak, tıslama ile sonuçlanabilir.

Tıslayan bir kedi açıkça sizi uyarıyordur. Bu uyarıyı görmezden gelmeyin. Kedinin kaçacak bir yeri yoksa, tıslamadan sonra tırmalayabilir veya ısırabilir. 

Kediler nasıl tıslar?

Tıslama, kedinin dilinin üstünden güçlü bir şekilde nefesini vermesiyle oluşur. Eğer bu duruma yakından şahit olduysanız -ki önermeyiz- ağzından çıkan nefesin gücünü hissedebilirsiniz. Ağzını yanlardan geriye doğru açar ve kulakları da geriye doğru bir pozisyon alır. Tıslamada tipik olarak, diken diken olup kabarmış tüyler ve arkaya doğru gerilmiş vücut duruşu görülür.

Tıslayan bir kedi ile nasıl baş edilir?

Sakinleşmesi için zaman tanıyın. Onunla etkileşime girmek zorunda değilseniz, ona bir kaçış yolu sağlayın. (Odanın kapısını açmak gibi) Etkileşim kurmak zorundaysanız, ona dokunmadan önce kokunuza alışmasına izin verin.

Tısladığı için kedinizi cezalandırmayın. Kendisini tehdit altında hissettiren şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın. Kedinin rahat olmasına yardımcı olmak için olumlu davranış değiştirme yolları kullanın.

Tekrar eden tıslama

Kedinin korkusunun nedenini belirlemek çok önemlidir. 

 • Örneğin, iki kediyi ilk kez tanıştırıyorsanız, stresi ve alan sahiplenme gerginliğini en aza indirmek için dikkatli, kademeli bir giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Kediniz onu her tutmaya çalıştığınızda tıslıyorsa, acı çekmediğinden emin olun.
 • Eğer ele alındığında bir yeri acımıyor ve tıslaması için herhangi bir tıbbi neden yoksa, onunla aranızda güven oluşturmanız gerekiyor olabilir.

Tıslamayı, kediniz için her şeyin yolunda olmadığını söyleyen bir kırmızı kart gibi görün.

Kedi tıslamaları 4 başlık altında toplanabilir:

1. Uyarı tıslaması

 • Anne kedi, yavrularını davetsiz misafirlere karşı korumak için tıslayabilir. 
 • Düzgün bir şekilde tanıştırılmamış iki kedi birbirlerine “benden uzak dur!” demek için tıslayabilir. Bu durumda tıslama, kedi dövüşüne dönüşmeden kedilerin birbirini uyarmasına hizmet eder.
 • Kediniz evinizde tanıdık olmayan biriyle karşılaştığında, o kişiyi tanımadığı ve üstünde olası başka evcil hayvan kokuları taşıdığı için tıslayabilir. Bu tıslama, “mesafeyi artırma amaçlı” bir davranıştır.

2. Acı çekme tıslaması

Acı çeken kediler, acı veren bir yerlerine dokunulduğunda tıslar. Bazı kediler veteriner hekime de tıslar. Rahatsızlığından dolayı ağrı veya acı çekmekteyken, ele alınmayı, dürtülmeyi ve sevilmeyi istemezler.

3. Teşhis edememe kaynaklı saldırganlık tıslaması

Eğer birden fazla kediniz varsa ve birini veterinere götürürseniz, döndüğünüzde evde kalan kedi tıslayabilir. Çünkü kliniğe giden kediye orada farklı kokular bulaşabilir ve bu yabancı koku evde kalan kediyi huzursuz eder. Kokusu değişen kediyi yabancı gibi algılayabilir. Tanımama saldırganlığı olarak da bilinen bu durumda, “bu kedi tanıdık kokmuyor.” düşüncesi ile tetiklenen saldırganlık, diğer kedi bilindik kokusuna dönene kadar sürebilir.

4. Oyun tıslaması

Oyun tıslaması, savunma tıslamasından daha kısa bir tıslamadır ve özellikle yavru kedilerde yaygındır. Yavru bir kedinin tüylerini kabartarak aniden zıplayıp tısladığına şahit olmuş olabilirsiniz. Yavru bir kedi, diğer yavrular oyun esnasında biraz fazla sertleşiyorsa da tıslayabilir.

Kedim tıslıyorsa ne yapmalıyım?

 • İlk olarak, tıslamanın bir uyarı olduğunu kabul edin. Kedi savunmasız, korkmuş veya acı çekiyor olabilir. Ona tekrar yaklaşmanızdan önce sakinleşmek için biraz zamana ihtiyacı var.
 • Kediyi rahat bırakın ve peşinden koşmayın. Eğer bir odadaysa kapıyı kapatıp orada yalnız bırakabilirsiniz. Böylece diğer insan ve hayvanlar tarafından rahatsız edilmeden ve endişe duymadan sakinleşebilir.

Kedimi severken bana tıslıyorsa ne yapmalıyım?

 • Bunun nedeni aşırı uyarılmış olması olabilir. Okşamayı bırakın ve kediyi kendi haline bırakın. Gitmek istiyorsa, gitsin.
 • Daha sonra onu tekrar severken, vücut dilini gözlemleyin. Kuyruğu asabi bir şekilde seğiriyorsa ya da ters ters elinize bakıyorsa durun.
 • Çocuklarınız varsa, onlara tıslaması durumunda kediyi yalnız bırakmalarını öğretin. Bu potansiyel yaralanmaları önleyecektir.
 • Kediniz için evde dikey bölgeler yaratın. Yüksek bir görüş noktasına sahip olan kedi, hem ailenizle aynı odada durabilir hem de küçük çocuk veya köpek gibi onu rahatsız edebilecek kişilerle uğraşmak zorunda kalmaz.

Tıslayan bir kediyle başa çıkmak zorunda kalırsam ne yapmalıyım?

“Geri çekilme” kuralının istisnası, tıbbi bir acil durum olup olmadığıdır. Yaralı, hasta veya acı çeken bir kedi tıslar çünkü savaşamayacağını bilir. Yırtıcıları ve insanları kendinden uzak tutabilmeyi umarak tıslar.

Veterinere götürmek veya yardım etmek için yaralı veya hasta bir kediyi kucaklamak zorunda kalabilirsiniz. Kendinizi korumanız gerekecek çünkü acı çeken bir kedi, ona yaklaşmanız durumunda tırnak ve dişlerini kullanarak direnip savaşabilir. 

 • Onu lezzetli bir yiyecekle kandırdıktan sonra enseden tutma yöntemini deneyebilirsiniz. 
 • Bir havlu veya küçük battaniye ile başını kapatıp kucaklayabilirsiniz ancak sert davranmamaya dikkat edin. 
 • Burrito (dürüm) tekniğini kullanarak yine bir havlu veya battaniye ile kediyi kafası dışarıda kalacak şekilde hafif bir sıkılıkla sarabilirsiniz.

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi,Gelecekte oluşabilecek hastalıkların önünü almak için kedilerimizin aşı takvimine göre aşılanması önemlidir.
 • Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı (Cat Scratch Disease),Kedi tırmalamasından sonra görülme oranı daha yüksek olduğundan kediler enfeksiyon kaynağı olarak tanınmaktadır.
 • Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı,Hayvanlara koronavirüs aşısı Kedilere Rus yetkililer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını açıkladı.Rusya Mart ayında dünyada bir ilk olarak duyurduğu, hayvanlara özel Kovid-19 aşısı geliştirdiklerini açıklamıştı.
 • California Spangled kedisi California Spangled kedisi resimli Kedi Cinsleri - California Spangled kedisi,Cinslere Göre Kedi Bakımı ,Herzaman mutlu olan bu kediler, tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar, Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan California Spangled kedileri Heykel misali büyüleyici görüntüsü ve güçlü keskin bakışlarıyla kaplanları California Spangled andırırlar
 • üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri,Diş ülKelerden kedi haberleri,Huysuz kediden sonra endişeli kedi
 • Dünya Kediler Günü Dünya Kediler Günü Dünya Kediler Günü,Dünya Kediler Günü nasıl ortaya çıktı, kim çıkardı? Kedisi, kedileri veya tüm sokak kedilerine kendini adamış kişiler bugünün anlam ve önemini herkese ifade etmek için Dünya Kediler Günü mesajları 2021, Dünya Kediler Günü ile ilgili sözler aramasında bulunuyor. İşte çeşit çeşit kediler ile ilgili sözler,
 • Kashmir Kedisi Kashmir Kedisi Kashmir (Keşmir) - Evcil Kediler ve resimleri,Kashmir bakımı hakkında aradığınız Kashmir Kedi özellikleri, Kashmir Kedi karakteri resimleri ve Kashmir bakımı
 • DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU,Bodrumda bahçe temizliği yapıldığı sırada bulunan dev kurbağanın kedi ile oynaması görenleri şaşırttı.
 • Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare,işet sizlere Uluabat Gölü sazlıklarında evcil kedilerin atası olarak bilinen yaban kedisininin fotoğraflara takildiği kare ve yaşama mucadelesi
 • sokak hayvanını besliyor sokak hayvanını besliyor 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor,antalya kedi haberleri ,antalya kedi sahiplendirme Emekli mühendis 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor! Antalya’da yaşayan 63 yaşındaki emekli tekstil mühendisi hayvansever Gülden Tokbey, 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyordu, pandemide de devam ediyor