Küçük Sevimli Dostlarımız

 Küçük Sevimli Dostlarımız

Etiketler Sokaklardaki, Küçük Sevimli, Dostlarımız,kediler
KoŞe Yazıları Küçük Sevimli Dostlarımız
Kategori haylaz-kedi
Bu Haber Sayfasi 32 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Pisipisim

Küçük Sevimli Dostlarımız Hakkında Detaylar

Sokaklardaki Küçük Sevimli Dostlarımız

 

Sokak hayvanlarımız bazılarımızın bahçesinde bazılarımızın ise mahalle parklarında düzenli olarak baktığımız hayvanlarımızdır. Bu sevimli dostlarımız yemek saatlerini ve yerlerini öyle iyi ezberlerler ki günün hep aynı saatlerinde orada bulunurlar ve sahiplerinin ya da besleyenlerinin gelmesini dört gözle beklerler.

    Genellikle mahalle parkları sokağın köpekleri tarafından beslenme ve dinlenme alanı olarak seçildiğinden sokağın kedileri ya parkın kuytu bir köşesini bulurlar ya da çevre apartmanların bahçelerini kullanırlar. Hayvan sever insanlar bu yerlere yemek ve su koyarak zaten davetiyeyi vermişlerdir onların ellerine.

    Sokak dostlarımızı beslerken bazı şeylere çok dikkat etmeliyiz. Unutmayalım ki biz kendimiz nasıl yemek yiyorsak onlara da o kalitede ve temizlikte yemek yedirmeliyiz. Yaz aylarında çabuk bozulmayacak ve zehirlenmeye sebep olmayacak yemekler koymalıyız. Aslında orta kalite bir kuru mama koymak en güzelidir. Yanına bol miktarda temiz su koymalıyız tabi ki. Şehir ortamında hayvanların su bulma şansı çok azdır çünkü. Hayvanlarımızın su kapları birkaç günde bir iyice yıkanmalı ve yosunlanma önlenmelidir.

    Sokak kedilerimiz köpeklere nazaran daha şanslıdır şehir yaşamında. Köpekler çöp konteynırına çıkıp yemek bulamazlar ama kediler aç kaldıklarında çöpten rahatlıkla yemek bulabilirler. Hatta bazı kediler özellikle lokanta çöplerine takılırlar. Eskiden mahallelerde bir kasap kedisi birde balıkçı kedisi vardı gözümüze takılan ama artık mahalle kasapları ve balıkçıları azaldığı için kasap kedisi de balıkçı kedisi de azaldı tabi ki.

    Bizlerin sahiplenip baktığı sokak hayvanlarımıza yalnız yemek vermemiz de yeterli değildir. Onların aşı ve parazit ilaçlarını yaptırmamız hem kendi sağlıkları için hem de biz insanların sağlıkları için önemlidir. Özellikle bu yaz aylarında pire ve kene ilaçlaması yapmamız önemlidir.

    Sağlıklı ve mutlu haftalar...

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi,Gelecekte oluşabilecek hastalıkların önünü almak için kedilerimizin aşı takvimine göre aşılanması önemlidir.
 • Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı (Cat Scratch Disease),Kedi tırmalamasından sonra görülme oranı daha yüksek olduğundan kediler enfeksiyon kaynağı olarak tanınmaktadır.
 • Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı,Hayvanlara koronavirüs aşısı Kedilere Rus yetkililer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını açıkladı.Rusya Mart ayında dünyada bir ilk olarak duyurduğu, hayvanlara özel Kovid-19 aşısı geliştirdiklerini açıklamıştı.
 • üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri,Diş ülKelerden kedi haberleri,Huysuz kediden sonra endişeli kedi
 • Dünya Kediler Günü Dünya Kediler Günü Dünya Kediler Günü,Dünya Kediler Günü nasıl ortaya çıktı, kim çıkardı? Kedisi, kedileri veya tüm sokak kedilerine kendini adamış kişiler bugünün anlam ve önemini herkese ifade etmek için Dünya Kediler Günü mesajları 2021, Dünya Kediler Günü ile ilgili sözler aramasında bulunuyor. İşte çeşit çeşit kediler ile ilgili sözler,
 • Kashmir Kedisi Kashmir Kedisi Kashmir (Keşmir) - Evcil Kediler ve resimleri,Kashmir bakımı hakkında aradığınız Kashmir Kedi özellikleri, Kashmir Kedi karakteri resimleri ve Kashmir bakımı
 • California Spangled kedisi California Spangled kedisi resimli Kedi Cinsleri - California Spangled kedisi,Cinslere Göre Kedi Bakımı ,Herzaman mutlu olan bu kediler, tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar, Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan California Spangled kedileri Heykel misali büyüleyici görüntüsü ve güçlü keskin bakışlarıyla kaplanları California Spangled andırırlar
 • DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU,Bodrumda bahçe temizliği yapıldığı sırada bulunan dev kurbağanın kedi ile oynaması görenleri şaşırttı.
 • Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare,işet sizlere Uluabat Gölü sazlıklarında evcil kedilerin atası olarak bilinen yaban kedisininin fotoğraflara takildiği kare ve yaşama mucadelesi
 • sokak hayvanını besliyor sokak hayvanını besliyor 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor,antalya kedi haberleri ,antalya kedi sahiplendirme Emekli mühendis 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor! Antalya’da yaşayan 63 yaşındaki emekli tekstil mühendisi hayvansever Gülden Tokbey, 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyordu, pandemide de devam ediyor