Kediler İçin Mama Su Kabı

Kediler İçin Mama Su Kabı

Etiketler Kediler İçin Mama, ve Su Kabı Seçimi
KoŞe Yazıları Kediler İçin Mama Su Kabı
Kategori bakim
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 350 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kediler İçin Mama Su Kabı Hakkında Detaylar

Kediler İçin Mama ve Su Kabı Seçimi,Kedi bakımının en önemli unsuru şüphesiz ki besleme. Ancak kedileri sağlıklı beslemek için doğru mama seçimi yetmiyor. Zira kedilere içinde mama ve su verdiğimiz kapları da doğru seçmek gerekiyor. Özellikle bakteri oluşumunu engellemek açısından doğru mama ve su kabı seçimi büyük önem taşıyor.

 

Kedi mama ve su kabı nasıl olmalıdır? Bu kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Lakin sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Zira kediniz için mama ve su kabı seçerken, en sevimli desen, renk ya da boyutundan daha çok dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. İşte kediniz için mama kabı ve su kabı almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli ve kritik noktalar:

1. Plastik mama kabı sorunsalı

Plastik mama kapları, kedi sahiplerinin sıklıkla kullandığı mama ve su kaplarındandır. Plastik kaplar genellikle sağlam olmalarına rağmen, birkaç dezavantaja sahiptir. Birincisi, birçok kedinin plastiğe alerjisi vardır ve çenelerinde sivilceye benzeyen bir cilt durumu geliştirir.

İkincisi ise plastik kaplar, sıyrılma ve çizilme eğilimindedir ve bu küçük çatlaklar mikropların üreme alanı haline gelir. Mümkünse plastik mama kaplarını tercih etmemek daha mantıklı olacaktır. Peki, ne tür mama kabı tercih edilmeli?

2. Mama ve su kabı için en güvenilir seçenekler

Paslanmaz çelikten yapılmış olan mama ve su kapları kediler için en ideal seçenektir. Paslanmaz çelikten oluşan mama kapları, sağlam ve kırılmaz yapısının yanı sıra; bulaşık makinesinde yıkanabilir ve kediler için herhangi bir zararları yoktur.

Çoğu veteriner hekim tarafından seramik kaplarla birlikte en çok önerilen mama kabı paslanmaz çelik ile yapılan mama ve kaplarıdır. Çelik kaplardan sonra, seramik mama kapları da tavsiye edilir. Fakat en iyi seçenek hiç şüphesiz paslanmaz çelikle yapılmış olan mama kaplarıdır.

3. En önemlisi: Temizlik!

Kediler, kirli, paslı ya da tozlu kase veya mama kaplarından mama yemeyi veya su içmeyi kabul etmez ve buna asla yanaşmazlar. Bunun yerine hiç yememeyi tercih ederler. Dolayısıyla kabınızın her daim temiz olması gerekir. Örneğin; kuru mamalar bile tabakta kir bırakmaya yetecek kadar nem ve yağ içerir.

Dolayısıyla mama ve su kaplarını her gün yıkamaya çalışın ve en azından birkaç günde bir bulaşık makinesinde yıkayın. Konserve yani yaş mama için kullanıldığınız kaseleri, kullandığınız her gün bulaşık makinesinde yıkamalısınız.

4. Büyüklük ve şekil

Kediniz için alacağınız mama kabı, kullanılan kedi mamasından bir ila iki büyük fincan alacak kadar büyük olmalıdır. Yani mama kabı, kedinizin rahatlıkla mama yiyebileceği büyüklüğe sahip olmak zorundadır. Ve iki büyük fincan mamayı alabilmelidir.

Mama kaplarının şekli çok önemli olmamakla birlikte; düz kenarlara sahip olan kaplar, devrilme ve ortalığı kirletme açısından daha düşük bir olasılık taşır. Ancak yine de çok dikkat edilmesi gereken bir husus değildir.

5. Servis altlıkları

Günümüzde birçok “tasarım” kedi maması kabı “servis altlıkları” ile birlikte satılmaktadır. Bu servis altlıkları, tabağı tutturmanın yanı sıra dökülme ihtimalini de aza indirir. En azından dökülen mama taneleri servis altlığına düşeceği için kedi tarafından tekrar ve kolayca yenilebilir.

Karton kutu gibi tek kullanımlık malzemeler kullanarak kendi servis altlığınızı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ucuz plastik servis altlıkları da tercih edilebilir. Zira kolayca silinip, temizlenebilirler.

6. Elektronik/otomatik mama ve su kapları

Kedinizden bir geceliğine ayrılmanız gerekiyorsa, acil bir durum karşısında hemen evden çıkmanız gerektiyse ya da patronunuz sizden geç saatlere kadar çalışmanızı istediyse bu gibi durumlar için elektronik yani otomatik mama kapları hayat kurtarıcı niteliktedir. Otomatik mama ve su kapları, özellikle de iştahlı veya obez bir kediniz ya da birden fazla kediniz varsa, kesinlikle evinizde bulundurmanız gereken bir mama kabı türüdür.

Otomatik mama kapları, birkaç gün için programlanabilen ve belirlenen zamanda açılıp mamayı veya suyu yenileyebilen kaplardır ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla evden birkaç gece ayrılmanız gerekiyorsa veyahut da böyle acil durumların yaşanması ihtimaline karşı kediniz için bu mama kaplarından kesinlikle satın almalısınız.

KEDİ IRKLARI

 • D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara D Harfi İle Başlayan İsimler,D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri,en güzel D Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek isimler
 • Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek  Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek adina Kişisel Gelişim Uzmanımız Gürcan Giray İn Kaleminden Muhteşem Bir Koşe yazisı Sayesinde hayallerinize ulaşmanıza, potansiyellerinizi keşfetmenize ve olumlu zihin programlamanıza yardımcı olmaktadır
 • Haytaptan Duyuru Haytaptan Duyuru HAYTAP Başkanı Sesleniyor : Beslediğiniz hayvanlar için KOMŞU TEHDİDİNDE ne yapacağınızı UYGULAMALI olarak anlatmak istiyorum.
 • Tekir Kedisi Tekir Kedisi Tekir Kedi melez bir ırktır,Bir süredir kedi sahiplenmeyi düşünüyorum,Tekir kedilerin diğer kedilerden farkları,Tekir kediler,Kedilerde Davranış Eğitimi, Kedi, Kediler,Tekir kedilerin özellikleri nelerdir
 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • Sizce herşey yolunda mı Sizce herşey yolunda mı Sizce herşey yolunda mı? Bu aralar işittiklerimle, gördüklerimle, hissettiklerimle ve duygularımla olanlara şaşkınlıkla beraber verdiğim tepkileri gözlemleme halindeydim…
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.