Kediler İçin Mama Su Kabı

Kediler İçin Mama Su Kabı

Etiketler Kediler İçin Mama, ve Su Kabı Seçimi
Yavru Kedi Kediler İçin Mama Su Kabı
Kategori bakim
Bu Haber Sayfasi 7 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Cins Kedi

Kediler İçin Mama Su Kabı Hakkında Detaylar

Kediler İçin Mama ve Su Kabı Seçimi,Kedi bakımının en önemli unsuru şüphesiz ki besleme. Ancak kedileri sağlıklı beslemek için doğru mama seçimi yetmiyor. Zira kedilere içinde mama ve su verdiğimiz kapları da doğru seçmek gerekiyor. Özellikle bakteri oluşumunu engellemek açısından doğru mama ve su kabı seçimi büyük önem taşıyor.

 

Kedi mama ve su kabı nasıl olmalıdır? Bu kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Lakin sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Zira kediniz için mama ve su kabı seçerken, en sevimli desen, renk ya da boyutundan daha çok dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. İşte kediniz için mama kabı ve su kabı almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli ve kritik noktalar:

1. Plastik mama kabı sorunsalı

Plastik mama kapları, kedi sahiplerinin sıklıkla kullandığı mama ve su kaplarındandır. Plastik kaplar genellikle sağlam olmalarına rağmen, birkaç dezavantaja sahiptir. Birincisi, birçok kedinin plastiğe alerjisi vardır ve çenelerinde sivilceye benzeyen bir cilt durumu geliştirir.

İkincisi ise plastik kaplar, sıyrılma ve çizilme eğilimindedir ve bu küçük çatlaklar mikropların üreme alanı haline gelir. Mümkünse plastik mama kaplarını tercih etmemek daha mantıklı olacaktır. Peki, ne tür mama kabı tercih edilmeli?

2. Mama ve su kabı için en güvenilir seçenekler

Paslanmaz çelikten yapılmış olan mama ve su kapları kediler için en ideal seçenektir. Paslanmaz çelikten oluşan mama kapları, sağlam ve kırılmaz yapısının yanı sıra; bulaşık makinesinde yıkanabilir ve kediler için herhangi bir zararları yoktur.

Çoğu veteriner hekim tarafından seramik kaplarla birlikte en çok önerilen mama kabı paslanmaz çelik ile yapılan mama ve kaplarıdır. Çelik kaplardan sonra, seramik mama kapları da tavsiye edilir. Fakat en iyi seçenek hiç şüphesiz paslanmaz çelikle yapılmış olan mama kaplarıdır.

3. En önemlisi: Temizlik!

Kediler, kirli, paslı ya da tozlu kase veya mama kaplarından mama yemeyi veya su içmeyi kabul etmez ve buna asla yanaşmazlar. Bunun yerine hiç yememeyi tercih ederler. Dolayısıyla kabınızın her daim temiz olması gerekir. Örneğin; kuru mamalar bile tabakta kir bırakmaya yetecek kadar nem ve yağ içerir.

Dolayısıyla mama ve su kaplarını her gün yıkamaya çalışın ve en azından birkaç günde bir bulaşık makinesinde yıkayın. Konserve yani yaş mama için kullanıldığınız kaseleri, kullandığınız her gün bulaşık makinesinde yıkamalısınız.

4. Büyüklük ve şekil

Kediniz için alacağınız mama kabı, kullanılan kedi mamasından bir ila iki büyük fincan alacak kadar büyük olmalıdır. Yani mama kabı, kedinizin rahatlıkla mama yiyebileceği büyüklüğe sahip olmak zorundadır. Ve iki büyük fincan mamayı alabilmelidir.

Mama kaplarının şekli çok önemli olmamakla birlikte; düz kenarlara sahip olan kaplar, devrilme ve ortalığı kirletme açısından daha düşük bir olasılık taşır. Ancak yine de çok dikkat edilmesi gereken bir husus değildir.

5. Servis altlıkları

Günümüzde birçok “tasarım” kedi maması kabı “servis altlıkları” ile birlikte satılmaktadır. Bu servis altlıkları, tabağı tutturmanın yanı sıra dökülme ihtimalini de aza indirir. En azından dökülen mama taneleri servis altlığına düşeceği için kedi tarafından tekrar ve kolayca yenilebilir.

Karton kutu gibi tek kullanımlık malzemeler kullanarak kendi servis altlığınızı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ucuz plastik servis altlıkları da tercih edilebilir. Zira kolayca silinip, temizlenebilirler.

6. Elektronik/otomatik mama ve su kapları

Kedinizden bir geceliğine ayrılmanız gerekiyorsa, acil bir durum karşısında hemen evden çıkmanız gerektiyse ya da patronunuz sizden geç saatlere kadar çalışmanızı istediyse bu gibi durumlar için elektronik yani otomatik mama kapları hayat kurtarıcı niteliktedir. Otomatik mama ve su kapları, özellikle de iştahlı veya obez bir kediniz ya da birden fazla kediniz varsa, kesinlikle evinizde bulundurmanız gereken bir mama kabı türüdür.

Otomatik mama kapları, birkaç gün için programlanabilen ve belirlenen zamanda açılıp mamayı veya suyu yenileyebilen kaplardır ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla evden birkaç gece ayrılmanız gerekiyorsa veyahut da böyle acil durumların yaşanması ihtimaline karşı kediniz için bu mama kaplarından kesinlikle satın almalısınız.

KEDİ IRKLARI

 • Allah Erleri 5 Bölüm Allah Erleri 5 Bölüm Hayvan Seven Allah Erleri 5 Bölüm
 • Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri,2022 senesinin ilk gununden ocak ayininin cuma sabahindan sizlere kedilerin bilmediğiniz özellikleri hakkında güzel bır yazi hazirladik çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazida Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır. diye başlıyoruz
 • Bu dünyadan bir Behlül geçti Bu dünyadan bir Behlül geçti Bu dünyadan bir Behlül geçti,8 senelik yol arkadaşımı ,canıma can olan oğlumu 36 saat önce kaybettim melek oldu kollarımdan avuçlarımdan kayıp gitti hiç birşey yapamadım
 • Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bizler algılarımızla hareket ediyoruz... gerçek olanla bizim algımız bazen değişebiliyor
 • Kedilerde Tırnak Bakımı Kedilerde Tırnak Bakımı Kedilerde Tırnak Bakımı,Kedilerimizin tırnakları çok hızlı uzar ve çok sevdiğimiz koltuklarımız mahvolur. Maalesef bun önleyemezsiniz. Ama kedinizin gözüne tırmalamak için kestirdiği bir koltuk varsa bu koltuğun üzerine bir örtü örtebilirsiniz
 • kediyi öldüren kişi tutuklandı kediyi öldüren kişi tutuklandı kediyi öldüren kişi tutuklandı,geçtiğimiz günlerde tüm twiter isetgram ve face deki hayvanseverlerin israrla paylaştiği Üsküdarda bir kediyi işkence ederek öldürdüğü görüntülerin sosyal medyaya yansımasının ardından gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 • himalayan kedisi himalayan kedisi himalayan kedisi ile ilgili bilgiler,antalya bölgesi kedi arayan , Orta Asya ya dayanan Himalayan kedileri,Kendinden emin ve sakin bir hali vardır. Bir kişiye bağlanır ama diğer aile bireylerini de kabul eder,himalaya kedisi arayanlar
 • Tiffanie Cinsi Kedi Tiffanie Cinsi Kedi Tiffanie Cinsi Kedi Özellikleri,Tiffanie, uzun tüylü ırklar kadar bakım gerektirmez,Tiffanie Kedi özellikleri, Tiffanie Kedi karakteri ve Tiffanie bakımı hakkında aradığınız bilgiler,Tiffanie Kedileri, Bakımı, Eğitimi resimleri ve fotoğrafları
 • somali kedisi somali kedisi somali kedisi - Evcil Kediler,Somali Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Somali Burna doğru çizgilerin sıklaştığı küçük sevimli bir baş ve biçimli bir burun bu Somali ırkın en belirgin özelliğidir. Kulaklar dik ve sevimlidir
 • Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi - Evcil Kediler,Bu ırkın kedileri genellikle orta büyüklükte vücut yapısına ve 2.5 - 4.5 kg Cornish Rex arasında değişen ağırlığa sahiptir,Cornish Rex türü eğlenmeyi ve oyunu seven, aktif, dost canlısı,Cornish Rex Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Cornish Rex kedi ırkı hakkında detaylı bilgiler