Kediler İçin Mama Su Kabı

Kediler İçin Mama Su Kabı

Etiketler Kediler İçin Mama, ve Su Kabı Seçimi
KoŞe Yazıları Kediler İçin Mama Su Kabı
Kategori bakim
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 126 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kediler İçin Mama Su Kabı Hakkında Detaylar

Kediler İçin Mama ve Su Kabı Seçimi,Kedi bakımının en önemli unsuru şüphesiz ki besleme. Ancak kedileri sağlıklı beslemek için doğru mama seçimi yetmiyor. Zira kedilere içinde mama ve su verdiğimiz kapları da doğru seçmek gerekiyor. Özellikle bakteri oluşumunu engellemek açısından doğru mama ve su kabı seçimi büyük önem taşıyor.

 

Kedi mama ve su kabı nasıl olmalıdır? Bu kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Lakin sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Zira kediniz için mama ve su kabı seçerken, en sevimli desen, renk ya da boyutundan daha çok dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. İşte kediniz için mama kabı ve su kabı almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli ve kritik noktalar:

1. Plastik mama kabı sorunsalı

Plastik mama kapları, kedi sahiplerinin sıklıkla kullandığı mama ve su kaplarındandır. Plastik kaplar genellikle sağlam olmalarına rağmen, birkaç dezavantaja sahiptir. Birincisi, birçok kedinin plastiğe alerjisi vardır ve çenelerinde sivilceye benzeyen bir cilt durumu geliştirir.

İkincisi ise plastik kaplar, sıyrılma ve çizilme eğilimindedir ve bu küçük çatlaklar mikropların üreme alanı haline gelir. Mümkünse plastik mama kaplarını tercih etmemek daha mantıklı olacaktır. Peki, ne tür mama kabı tercih edilmeli?

2. Mama ve su kabı için en güvenilir seçenekler

Paslanmaz çelikten yapılmış olan mama ve su kapları kediler için en ideal seçenektir. Paslanmaz çelikten oluşan mama kapları, sağlam ve kırılmaz yapısının yanı sıra; bulaşık makinesinde yıkanabilir ve kediler için herhangi bir zararları yoktur.

Çoğu veteriner hekim tarafından seramik kaplarla birlikte en çok önerilen mama kabı paslanmaz çelik ile yapılan mama ve kaplarıdır. Çelik kaplardan sonra, seramik mama kapları da tavsiye edilir. Fakat en iyi seçenek hiç şüphesiz paslanmaz çelikle yapılmış olan mama kaplarıdır.

3. En önemlisi: Temizlik!

Kediler, kirli, paslı ya da tozlu kase veya mama kaplarından mama yemeyi veya su içmeyi kabul etmez ve buna asla yanaşmazlar. Bunun yerine hiç yememeyi tercih ederler. Dolayısıyla kabınızın her daim temiz olması gerekir. Örneğin; kuru mamalar bile tabakta kir bırakmaya yetecek kadar nem ve yağ içerir.

Dolayısıyla mama ve su kaplarını her gün yıkamaya çalışın ve en azından birkaç günde bir bulaşık makinesinde yıkayın. Konserve yani yaş mama için kullanıldığınız kaseleri, kullandığınız her gün bulaşık makinesinde yıkamalısınız.

4. Büyüklük ve şekil

Kediniz için alacağınız mama kabı, kullanılan kedi mamasından bir ila iki büyük fincan alacak kadar büyük olmalıdır. Yani mama kabı, kedinizin rahatlıkla mama yiyebileceği büyüklüğe sahip olmak zorundadır. Ve iki büyük fincan mamayı alabilmelidir.

Mama kaplarının şekli çok önemli olmamakla birlikte; düz kenarlara sahip olan kaplar, devrilme ve ortalığı kirletme açısından daha düşük bir olasılık taşır. Ancak yine de çok dikkat edilmesi gereken bir husus değildir.

5. Servis altlıkları

Günümüzde birçok “tasarım” kedi maması kabı “servis altlıkları” ile birlikte satılmaktadır. Bu servis altlıkları, tabağı tutturmanın yanı sıra dökülme ihtimalini de aza indirir. En azından dökülen mama taneleri servis altlığına düşeceği için kedi tarafından tekrar ve kolayca yenilebilir.

Karton kutu gibi tek kullanımlık malzemeler kullanarak kendi servis altlığınızı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ucuz plastik servis altlıkları da tercih edilebilir. Zira kolayca silinip, temizlenebilirler.

6. Elektronik/otomatik mama ve su kapları

Kedinizden bir geceliğine ayrılmanız gerekiyorsa, acil bir durum karşısında hemen evden çıkmanız gerektiyse ya da patronunuz sizden geç saatlere kadar çalışmanızı istediyse bu gibi durumlar için elektronik yani otomatik mama kapları hayat kurtarıcı niteliktedir. Otomatik mama ve su kapları, özellikle de iştahlı veya obez bir kediniz ya da birden fazla kediniz varsa, kesinlikle evinizde bulundurmanız gereken bir mama kabı türüdür.

Otomatik mama kapları, birkaç gün için programlanabilen ve belirlenen zamanda açılıp mamayı veya suyu yenileyebilen kaplardır ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla evden birkaç gece ayrılmanız gerekiyorsa veyahut da böyle acil durumların yaşanması ihtimaline karşı kediniz için bu mama kaplarından kesinlikle satın almalısınız.

KEDİ IRKLARI

 • Hayvan Dostu Şehir Hayvan Dostu Şehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında da sokakta yaşayan can dostlarının tedavi ve bakımları için yoğun mesai harcayarak 6 bin 728 sokak hayvanının aşılanmasını, kısırlaştırılmasını ve hastalıklarının tedavisini üstlendi
 • Hayvan Seven Allah Erleri Hayvan Seven Allah Erleri Hayvan Seven Allah Erleri hakkinda çok güzel bri yazi ile karşinizdayız sevgili koşe yazarimiz filiz karateep nın kaleminden
 • ERYAMAN kedi SAHİPLENDİRME ERYAMAN kedi SAHİPLENDİRME ANKARA,ERYAMAN kedi SAHİPLENDİRME Ankara 06 cins Kedi sahiplendirme Ankara cins Kedi sahiplendirme Ankara Yavru Kedi sahiplendirme Ankara ücretsiz Kedi sahiplendirme Sahibinden cins Kedi Ankara Kedi sahiplendirme Ankara British Shorthair Kedi Sahiplenme Petlebi Ankara Kedi sahiplendirme
 • TUXEDOCAT NORVEC ORMAN MELEZI TUXEDOCAT NORVEC ORMAN MELEZI TUXEDOCAT NORVEC ORMAN MELEZI ORMAN KEDISI MIX YAVRU YUVA ARIYOR Bayrampaşa Ücretsiz Kedi Sahiplendirme İlanları,Bayrampaşa Ücretsiz Diğer Irklar Kedi mi sahiplenmek istiyorsunuz? Yavru Diğer Irklar Kedi cinsleri ve diğer tüm gönüllü sahiplendirme ilanları pisipisim.net de
 • ankara sincan - 7 AYLIK Erkek ankara sincan - 7 AYLIK Erkek ankara sincan - 7 AYLIK Erkek Ankara Sincan Ücretsiz Kedi mi sahiplenmek istiyorsunuz, Yavru Kedi cinsleri ve diğer tüm gönüllü sahiplendirme ilanları
 • Yuva arayan Zeze Yuva arayan Zeze Yuva arayan Zeze kalça kırığı operasynu oldu,İzmir Ücretsiz Kedi Sahiplendirme İlanları İzmir Yavru Kedi Sahiplenme. Yavru kediler tehlikelere karşı savunmasız, tek başlarına hayatta kalamayacak kadar tecrübesiz minik canlılardır
 • Beylikdüzü Gürpınar kedi sahiplendirme Beylikdüzü Gürpınar kedi sahiplendirme Beylikdüzü Gürpınar kedi sahiplendirme Ücretsiz Kedi sahiplenme Beylikdüzü Beylikdüzü Hayvan Barınağı Kedi sahiplendirme Beylikdüzü Scottish Fold Kedi sahiplendirme Büyükçekmece Sahibinden yavru Kedi istanbul Sahibinden Kedi sahiplenme Sahibinden cins Kedi İstanbul Beylikdüzü Hayvan Barınağı sahiplendirme
 • KEDİ YIKANMAZ KEDİ YIKANMAZ KEDİ YIKANMAZ Yani kedi yıkanır mı diye düşünüyorsanız kedilerin kesinlikle yıkanmaması gerektiğini bilmelisiniz. İşte kedi neden yıkanmaz sorusunun yanıtları Yavru kedi banyo yaptırılır mı Ev kedisi yıkanır mı Kedi yıkanırsa hasta olur mu Kediye banyo nasıl yaptırılır
 • Bahçelievler kedi ilanlari Bahçelievler kedi ilanlari istanbul Bahçelievler kedi ilanlari Arkadaşlar merhaba dün benim ardiyam da buldum annesi bir kolinin içine yavrulamış yada yeni taşımış bilmiyorum yeni gördüm.Gelip alsın diye koliyi dışarı bıraktım
 • Benim oğluşum Benim oğluşum Benim oğluşum 6 yıllık hayatı boyunca ilk defa hasta oldu