Hayvan bakım evleri

Hayvan bakım evleri

Etiketler Hayvan bakım evleri, kedi ve köpeklere, ev sahipliği yaparlar
KoŞe Yazıları Hayvan bakım evleri
Kategori yasam-kocu-gurcan-giray
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 513 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Hayvan bakım evleri Hakkında Detaylar

Hayvan bakımevi, devlet ya da özel kuruluşlar tarafından işletilen, genellikle sokakta yetişmiş, kayıp olmuş ya da sahipleri tarafından dışlanmış hayvanlara sığınacak geçici bir yer sağlamak için, genellikle hayvan hakları savunucularının ve hayvan severlerin desteğiyle kurulan yerlerdir. Çoğunlukla kedi ve köpeklere ev sahipliği yaparlar.

 

Günümüzde hayvan bakımevlerinin asıl amacı, hayvanlar asıl sahipleri tarafından alınana, yeni bir eve kavuşana ya da başka bir organizasyona gönderilene kadar onlara güvenli ve sevgi dolu bir ortam sunmak ve gerekli tedavilerini gerçekleştirmektir.

Hayvan bakımevlerinin kaynakları devlet ve vatandaş bağışlarıyla sağlanabilmektedir. Günümüz itibarıyla Türkiye'deki hayvan bakımevleri ve barınakları ilgisizlik ve dolayısıyla kaynak yetersizliği sebebiyle kötü koşullar altında çalışmak zorunda kalmaktadırlar." (Vikipedi)

Son günlerde takip ettiğim sayfalarda bugüne kadar gündeme gelmediği ve birkaç kez ziyarete gittigimde pandemi sebebi ile içeri kabul edilmediğim hayvan barınakları hakkında olumsuz hiçbir fikrim yoktu. Bana göre devlet tarafından açılmış ve hayvanları seven insanlar tarafından bakım verilen, hayvanların sokakta zor koşullarda yaşaması yerine korunaklı ve hayvanların yaşam haklarının korunduğu güvenli ve sevgi dolu yerlerdi hayal ettiğim.

Sosyal medyada bu konuda gönül vermiş hayvanseverlerin sayfalarında yer verdiklerine hayran kalmamak, yaşadıkları sevinci hayvanların şirinligi ve dostluğu ile ortaya çıkan pozitif enerjiyi hissetmemek pek mümkün değil.

Çocukluğumdan itibaren evimizde köpek hariç kuş, kedi, tavşan, güvercin, balık gibi farklı evcillerimiz oldu. Fakat benim kalbimde her zaman bir at ve bir köpek vardı. Henüz bir atım yok ama hayatı ve evimizi paylaştığımız bir köpeğimiz var. İsmi Goji... Goji bizim ikinci köpeğimiz, ilki Badem idi. Badem dünya tatlısı, şirin mi şirin, sevgi dolu, enerjik bir yapıya sahipti. Badem sayesinde evimizdeki enerji artmış ve sosyal çevremiz oldukça genişlemisti. Badem bana parka gitmeyi, insanlarla iletişim kurmayı, çimlerde oturmayı, biz olmayı, korumayı, duyguları ifade etmeyi, sevgiyi yaşayabilmeyi, isteklerini dile getirmeyi, hayır diyebilmeyi...her şeyden önemlisi bir canlıyı kusurlarıyla sevebilmeyi öğretmişti. Cinsi gereği enerjisini atabilmesi için mutlaka bahçeli bir eve ihtiyaç duyduğundan daha mutlu olacağı bir yuvaya sahiplendirmek zorunda kaldık. Bizim için ayrılmak oldukça üzücüydü. Sonra evde yaşamaya uygun başka bir köpek aramaya başladım. Fakat bulamamıştım. Bahçeli bir evim olana kadar köpek almamaya karar verdiğim bir gün kuaförde Goji ile tanıştık. Goji hemen yanıma gelmiş ve kendisini sevdirmisti. Goji yi çok sevdiğine inandığım sevgili annesi Goji nin belki eğer isterse bizimle kalabileceğini teklif etti. Çok şaşırmıştım ve o gün Goji benimle eve geldi. Deneme süresi koymuştuk Goji isterse bizimle isterse diğer ailesi ile kalabilcekti. Kızımın o süreçte evde olması ve Goji ile kurduğu yakın temas Goji nin kısa sürede bize alışmasına sebep oldu. Şimdi Goji bizimle ve her ne zaman ihtiyaç duyarsak ya da özlem gidermek için eski ailesi ile... Goji hayatımıza girdikten sonra bana yük olan, hayatımı zorlaştıran gereksiz düşünce kalıplarımı fark ettim. İçe aldığımız fakat aslında kendimizi nasıl da mahrum bıraktığımız güzel duyguları yaşamayı kendime izin vermediğimi...

Kendini seven her insanın hayvanları, doğayı, diğerlerinin yaşam hakkını, diğerlerine duyduğu saygı ve sevgi ile kendini iyileştirdiğini, bir bütünün parçası olabilmeyi başardığımızda insan olabilmenin sevincini ve gerçek sevgiyi hissederek yaşayabileceğimize bütün kalbimle inanıyorum.

Bu dünya bize ait olabilir mi? Diğerlerini yok etme, haklarına saygı göstermeme, birlikte yaşamayı öğrenmek yerine hak etmedikleri muameleyi gösterme hakkını biz nereden alabiyor ve bunun vicdani sorumlulugunu taşımayı nasıl göze alabiliyoruz?

Fark edebilmek, belki sahiplenebilmek, belki destekleyebilmek ve belki de ziyaretler ile hem kendimize hem de onlara fayda sağlayabilmek ümidi ile..Gürcan Giray

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.