Petlerimizde Çiğ Beslenme

Petlerimizde Çiğ Beslenme

Etiketler Çiğ Beslenme, organik beslenme, hayvanlarda, petlerde,
KoŞe Yazıları Petlerimizde Çiğ Beslenme
Kategori saglik
Bu Haber Sayfasi 25 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Pisipisim

Petlerimizde Çiğ Beslenme Hakkında Detaylar

Petlerimizde Çiğ Beslenme ile Hazır Beslenme Arasındaki Farklar,Evimizde ailemizin bir parçası olan etobur evcil hayvanlarımızı nasıl besliyoruz? Muhtemelen siz de en kolay ve dengeli yöntem olarak pazarlanan kuru veya ıslak hazır mamaları tercih ediyorsunuz.

 

Evimizde ailemizin bir parçası olan etobur evcil hayvanlarımızı nasıl besliyoruz? Muhtemelen siz de en kolay ve dengeli yöntem olarak pazarlanan kuru veya ıslak hazır mamaları tercih ediyorsunuz. Bundan 40 sene öncesine kadar halbuki kedi ve köpeklerimiz ev yemeklerinin artıkları ile doğadan kendi yakaladıkları ufak hayvanlarla besleniyorlardı. Şimdi ise tüm dünyadaki taze beslenme furyasının bir ucu hayvanlara da dokunuyor. Pek çok hastalıktan henüz 10 yaşına bile gelmeden kaybettiğimiz evcil hayvanlarımızın aslında 30 yaşına kadar yaşayabileceğiniz biliyor musunuz?

Evcil hayvan maması endüstrisi 16 milyar dolarlık bir hacme sahip. Özellikle Amerika’da henüz geçen sene, 2007 yılında Menu Foods tarafından katkı maddeleri sağlanan 100′den fazla marka toplatıldı. Menu Foods tesislerinde mamalara zehirli madde karışığı için milyonlarca kutunun toplatılması pek çok hayvan sahibini hazır mamalara karşı güvensizliğe ve hayvanlarını tekrar ne ile beslemeleri konusunda düşünmeye itti.

Köpeklerin normalde ortalama 25 sene, kedilerin ise 30 sene yaşayabileceğini biliyor musunuz? Peki neden 10-15 sene yaşayan hayvanlarımızı kaybediyoruz, ya da onlara yaşlı diyoruz? Aradaki farka sebep olan şey doğru beslenme, kullandığımız ilaçlar, aşılar gibi sağlık yöntemleri. Ne kadar kimyasal içerikli bir bakım sağlarsak aynen insanlardaki gibi hayvanlarda da kanser ve bağışıklık sistemi hastalıkları ortaya çıkıyor.

Aşağıdaki tabloda Çiğ beslenme ile hazır mama beslenmesinin karşılaştırmasını görebilirsiniz:

 

Eğer çiğ av hayvanı modeli ile beslerseniz… Hayvanınızda muhtemelen şu etkileri göreceksiniz: 

Beyaz temiz dişler ve sağlıklı dişetleri

Yüksek enerji

25-30 senelik ömür

Temiz ve parlak gözler

Islak bir burun

Parlak ve yumuşak kürk

Sağlıklı tırnaklar

Sağlıklı dışkılar

Sağlıklı idrar

Yemeye karşı ilgi

Hidrate vücut

 

Eğer kuru veya ıslak hazır mama ile veya herhangi bir pişmiş yiyecek ile beslerseniz (ve/veya hayvanınızı aşılarsanız)… Hayvanınızda muhtemelen şu etkileri göreceksiniz:

Koyu, lekeli veya dökülmüş dişler, kanayan dişetleri

Düşük enerji (patates çuvalı gibi)

10-15 senelik ömür

Kabuklu, akan veya bulutlu gözler

Kuru veya kabuklu bir burun

Ağrılı şişkinlikler, kepek, uyuz, alerjiler

Rengi bozuk tırnaklar

İshal, kabızlık

Böbrek taşları

Yemeye karşı isteksizlik

Sık susama ihtiyacı, sık nefes almak

Duruma göre veya sık sık kusma ve geri çıkarma

Bağışıklık bozuklukları

Sık veteriner hekim ziyaretleri, aylık ve yıllık aşılar/haplar (zehirli)

Pire tasması (zehirli)

Davranış bozukluğu problemleri

Kalça ve eklem problemleri

Artrit, kanser, diyabet

Düzensiz kilo

KEDİ IRKLARI

 • Eve Kedi alınca Eve Kedi alınca Eve Kedi alınca Eve Kedi alırken Bilmeniz Gerekenler,Erkek mi Dişi mi? Cins Kedimi , Melez Kedimi ,Yetişkin kedi , Yavru kedi,Bir ya da Daha Fazla Kedi? hepisninin cevabi bizde,Erkek mi Dişi mi? Cins Kedimi , Melez Kedimi ,Yetişkin kedi , Yavru kedi,Bir ya da Daha Fazla Kedi
 • Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi Kedilerimizin Aşı Takvimi,Gelecekte oluşabilecek hastalıkların önünü almak için kedilerimizin aşı takvimine göre aşılanması önemlidir.
 • operasyon geçiren kediler operasyon geçiren kediler operasyon geçiren kedilerde beslenme,Hasta kedilerde beslenme en az kullanılan ilaçlar kadar önemlidir,Kedilerle ilgili bütün bilgiler burda kedi ırkları kedilerin bakım ve beslenmesi, kedilerin piskolojileri, bakım ve beslenme problemleri
 • Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı Kedi Tırmığı Hastalığı (Cat Scratch Disease),Kedi tırmalamasından sonra görülme oranı daha yüksek olduğundan kediler enfeksiyon kaynağı olarak tanınmaktadır.
 • Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı Hayvanlara koronavirüs aşısı,Hayvanlara koronavirüs aşısı Kedilere Rus yetkililer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını açıkladı.Rusya Mart ayında dünyada bir ilk olarak duyurduğu, hayvanlara özel Kovid-19 aşısı geliştirdiklerini açıklamıştı.
 • üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri üLke üLke kedi haberleri,Diş ülKelerden kedi haberleri,Huysuz kediden sonra endişeli kedi
 • Kashmir Kedisi Kashmir Kedisi Kashmir (Keşmir) - Evcil Kediler ve resimleri,Kashmir bakımı hakkında aradığınız Kashmir Kedi özellikleri, Kashmir Kedi karakteri resimleri ve Kashmir bakımı
 • California Spangled kedisi California Spangled kedisi resimli Kedi Cinsleri - California Spangled kedisi,Cinslere Göre Kedi Bakımı ,Herzaman mutlu olan bu kediler, tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar, Çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan California Spangled kedileri Heykel misali büyüleyici görüntüsü ve güçlü keskin bakışlarıyla kaplanları California Spangled andırırlar
 • DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU DEV KURBAĞA İLE KEDİNİN OYUNU,Bodrumda bahçe temizliği yapıldığı sırada bulunan dev kurbağanın kedi ile oynaması görenleri şaşırttı.
 • Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare Bursa Göl sazlıklarından Bir kare,işet sizlere Uluabat Gölü sazlıklarında evcil kedilerin atası olarak bilinen yaban kedisininin fotoğraflara takildiği kare ve yaşama mucadelesi