kazalar, yaramaz kediler

kazalar, yaramaz kediler

Etiketler ev kazaları, hayvanlar ve kazalar, yaramaz kediler
KoŞe Yazıları kazalar, yaramaz kediler
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 524 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

kazalar, yaramaz kediler Hakkında Detaylar

Eğer yeni hayvan beslemeye başladıysanız mutlaka bir Veteriner Hekimden nasıl bir ortam sunmalıyız? nasıl oyunlar oynatmalıyız? şeklinde bilgileri almalısınız. Baştan vereceğimiz eğitim yönlendirmeler onu ömür boyu bazı kazalardan koruyacaktır.

 

Her ne kadar bizler küçük dostlarımızı sever ve üzerlerine titreyerek korursak da onların ufak tefek yaramazlıkları bazen aşırıya kaçabiliyor ve başlarına hiç istemediğimiz yaralanmalarla sonuçlanan kazalar gelebiliyor. Özellikle bu kazalar onların bebeklik ve çocukluk dönemlerini kapsayan 1 yaş altı dönemde yoğunlaşmaktadır. Bu dönemlerinde sevimli ev dostlarımız daha yaramaz ve meraklı olduklarından her işe karışıyorlar ve evdeki her hareketi onlara hazırlanmış bir oyun edasıyla değerlendiriyorlar. Biz sahipler de eğer bu işte acemiysek ve daha önceden bir evcil hayvanla birlikte yaşama tecrübemiz yoksa bu istenmeyen kazalara zemin hazırlanmış oluyor.

    Kedi ya da köpek olsun eve genellikle 2 aylık dönemde gelmekte ve daha çok bebek olduklarından bu aylarda bilinçsizce etrafta dolaşarak hareket eden her şeye oyun olarak değerlendirmektedirler. Doğal olarak bazen fazla merak da başlarına iş açmaktadır. Ya tırmandıkları eşya ve perdeden düşerek ya da girdikleri bir dolapta sıkışarak gibi birçok istenmeyen ev kazası oluşabilmekte. Hele o çekiştirilen örtülerin üzerinden kafalarına düşen eşyaların ve cam kırıklarının nereden çıktığını hiç anlamıyorlar yaramazlar. Bazen de kapı arkalarında uyuyan miskinlere bizler zarar veriyoruz ani olarak kapıyı açtığımızda ya da yatağın bir köşesinde bizden habersiz uyuduklarında. 

    Bu oyun dönemlerinde her şeyi ısırmak ve parçalamak onları geliştirecektir. İçgüdüsel olarak oyuncaklarına ve ev eşyalarına bu şekilde zarar vereceklerdir. Bizler onları oyuncaklarına yönlendirmeliyiz ve mutlaka yaş ve ırkına uygun boyutta olan oyuncakları seçmeliyiz. Çok küçük oyuncaklar ve oynayabileceği ortalıkta unutulmuş eşyalar küçük dostumuzun midesinden çıkabileceğini unutmayalım. Daha da kötüsü tıkanmalara yol açabilir. Aynı şekilde ip ve benzeri şeyleri oyun aracı olarak kullanmayalım ve ulaşamayacakları yerlere kaldıralım. Naylon poşetlerde içine girmeyi sevdikleri ve parçalamayı sevdikleri bir başka zararlı oyun aracıdır onlar için.

    Veteriner Hekimlerin en çok karşılaştığı ev kazalarından biri de camdan düşmelerdir. Özellikle kediler bu kazalara maruz kalmaktadır. Camın önünde oturmak ve kuş gözetlemek onlar için vazgeçilmez bir hobidir. Avlanma içgüdüsüne yenik düşen bu kediler ya kendilerini kaybederek kuşların üzerine hamle yaparken ya da ani bir ses karşısında irkilmek sonucunda dengesini kaybederek düşebiliyorlar. Bu keyiflerini ellerinden almayalım tabi ki küçük dostlarımızın ama düşmelerini engelleyecek olan sinek tellerini de mutlaka camımızdan eksik etmeyelim. Düşme kazaları neticesinde hayvanımız kaybolabilir, bir yerinde kırık ya da çıkık oluşabilir, iç kanama geçirebilir ya da derisinde kesikler meydana gelebilir. Bunu onlar düşünemez ve önlem alamazlar. Onun için bu sorumluluk tamamen siz sahiplerindedir.

    Bu ve benzeri birçok tehlike var aslında onların etrafında. Ama biraz onların dikkati ve birazda bizlerin onları korumak için alacağımız önlemlerle yaşamayı istemediğimiz bu tatsız kazaların önüne geçebiliriz. Evimizdeki eşyalarımızın yerini ve mahiyetini onlara zarar verecek riskler içeriyorsa değiştirmeliyiz ve riskleri minimuma düşürmeliyiz. Eğer yeni hayvan beslemeye başladıysanız mutlaka bir Veteriner Hekimden nasıl bir ortam sunmalıyız? nasıl oyunlar oynatmalıyız? şeklinde bilgileri almalısınız. Baştan vereceğimiz eğitim yönlendirmeler onu ömür boyu bazı kazalardan koruyacaktır.

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.