Kediler Neden Masaj Yaparlar

Kediler Neden Masaj Yaparlar

Etiketler kediler, neden, masaj, yapar,
Yavru Kedi Kediler Neden Masaj Yaparlar
Kategori bilgiler
Bu Haber Sayfasi 15 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Cins Kedi

Kediler Neden Masaj Yaparlar Hakkında Detaylar

Kediler Neden Masaj Yaparlar,Evde Kediniz var. Mırıltısı bir yana birde size masaj yapıyor. Daha ne istersiniz?

 

Kediler, kedigil olduklarını kolayca tanımlayan pek çok özelliğe ve davranışa sahip olan, ilginç yaratıklardır. Uyuklamak için kendilerini kıvırmaları örneğin. Ya da mamalarının tadını çıkardıktan sonra, karakteristik yalanma ayinleri.

Bir diğer kedigil davranışı, masaj yapmaktır. Bu hareketi, sağ ve sol patilerini, bastırıp kaldırarak yaparlar. Bazı kediler, tırnaklarını çıkarmadan masaj yapar, bazıları ise bastırırken tırnaklarını çıkartıp, çekerken içeri alırlar.

Halk arasında kedilerin bu hareketi, hamur yoğurmaya benzetilir. Masaj, neredeyse her daim, yumuşak, yastık gibi esnek yüzeylerde, rahat bir kedi veya enik, ve dahi kucağınızda yapılır. Sıklıkla mutlu bir mırıltı, harekete eşlik eder ve hatta bazen, çenesi gevşer ve salyası akar. Bir kedinin, neredeyse trans halinde, sabit ve ritmik hareketlerle masaj yapması sıradışı bir durum değildir.

Masajın çeşitli izahatları var ancak şüpheye mahal yoktur ki bu, içgüdüsel bir davranıştır. Yeni doğan enikler, memeye yaklaştıklarında annelerinin karnına masaj yaparlar ve düşünülen o ki, bu hareket sütün memenin ucuna gelmesini sağlar. Bugün geçersiz kalmış bir başka teori; masaj yapan kedilerin, annelerinden ya da memeden çok erken ayrıldığını ve bu nedenle, yetişkinlikte de çocuksu davranışlarını sürdürdüklerini iddia etmektedir, ancak nasıl yahut ne zaman memeyi bıraktığına bağlı kalmaksızın, tüm kediler masaj yapar. Bu durum, daha çok kedileri rahatlatan içgüdüsel bir davranış gibidir. (Yine de, bazı kediler, masaj yaparken yastığın yahut örtünün bir kenarını emerler.)

Masaj, vahşi kedilerin doğurmak ya da uymak için, uzun otları veya parçalanmış yaprakları hazırladıkları günlere dek geri gidebilir. Çağlar boyu, bu davranış, rahat bir yatağa yatmadan önceki kedilerin doğasına ait içgüdüsel bir davranış olabilir. 

Daha pratik bir bakış açısı daha var. Kedi patilerinin altındaki yumuşak noktalarda koku keseleri vardır. Masaj yaptıklarında, bazı özgün kokuları, masaj yaptıkları yüzeyde açığa çıkar ve bu koku, davetsiz misafirlere karşı bölgelerini işaretlemelerini sağlar. Yani, kediniz kucağınızda masaj yaptığında, yalnızca rahat ve güvende hissettiğini değil, aynı zamanda sizi, kendisinin olarak işaretlediğini belirtir. (Tırmalama da, kedinin kendi kokusunu bırakmasıyla sonuçlanan, kedi içgüdüsünün tabii kısmıdır, üstelik görsel olarak da diğer kediler bu işaretleri tanıyabilir.)

Kediniz size sıklıkla masaj yapıyorsa, tırmalanmamak veyahut kıyafetlerinizin bozulmaması için tırnaklarını kesmenizi öneririm. (Keskin, sıradan bir tırnak makası kullanılabilir, keserken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tırnağın içindeki kan damarları ve sinirleri kesmemektir.) Oturduğunuzda, bir havlu vasıtasiyle de patilerinin keskin tırnaklarından sakınabilirsiniz.

Eğer bu durum, her ikiniz için de rahatsız ediciyse, kibarca kedinizi yere yatar vaziyette bırakarak, uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Diğer hileler ise, nazikçe ön patilerini tutmak, beslemek veya oyuncak ya da bir ödülle dikkatini dağıtmaktır. Evcil hayvan davranış uzmanları, bir kedinin doğal ve içgüdüsel davranışları yüzünden, masaj gibi, cezalandırılmasını uygun bulmuyorlar.

Bazı dişi kediler, kızışmadan hemen önce sıklıkla, çiftleşebiliciği ve hüsnüniyet gösterdiği erkeğe işaret olarak masaj yapar. Kızışma döngüsü devam ettikçe, hızlıca yüksek tona geçen, ısrarcı ve ağlamaklı miyavlamaları erkeğin dikkatini çekmek için harcanan çabadır. Ayrıca dinlenmeden volta atabilir, üresiyle evde işaretler bırakabilir, aşırı derecede sevecen olabilir ve onu sevdiğinizde çiftleşme pozisyonu alabilir. (Baş aşağıda, popo yukarıda.) Bu tabii ahvalden vazgeçirmek namümkündür ve kızışma sürecini atlatmanın en iyi yolu, onu kısırlaştırmaktan geçer

KEDİ IRKLARI

 • Allah Erleri 5 Bölüm Allah Erleri 5 Bölüm Hayvan Seven Allah Erleri 5 Bölüm
 • Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri,2022 senesinin ilk gununden ocak ayininin cuma sabahindan sizlere kedilerin bilmediğiniz özellikleri hakkında güzel bır yazi hazirladik çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazida Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır. diye başlıyoruz
 • Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bizler algılarımızla hareket ediyoruz... gerçek olanla bizim algımız bazen değişebiliyor
 • G Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri G Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara G Harfi İle Başlayan İsimler,G Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri,erkek kedi isimleri, dişi kedi isimleri, kedi isimleri, kedi,
 • Dert mi Arıyorsunuz Dert mi Arıyorsunuz Dert mi Arıyorsunuz Dert mi Kedinin kumu günde en az bir defa kaka topaklarından temizlenmeli, en az haftada bir kere tamamen değiştirilmelidir. Eğer aynı kumu birden fazla kedi kullanıyorsa şüphesiz kumunu daha sık temizlemeli ve değiştirmelisiniz. i Arıyorsunuz
 • İran Kedisi Beslerken İran Kedisi Beslerken İran Kedisi Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz.İran Kedileri diğer Kedi ırklarına göre daha büyük sorumluluk ve dikkat ister. Bu nedenle sevimli dostlarımızı büyük bir ilgi ile sahiplenmek gerekir.
 • Meme Tümörleri Meme Tümörleri Kedi Hastalıları - Meme Tümörleri Hastalığın tanımı ,Kedilerde, meme lobları dört çift olarak linea albanın her iki tarafında yerleşmiş elveoler yapıda bezlerdir. Normalde inaktif halde olan meme bezleri doğum ile birlikte aktif hale geçerek süt sekresyonuna başlar.
 • Kedilerde İdrar Püskürtme Kedilerde İdrar Püskürtme Kedilerde idrar püskürtme, kedilerde işaretleme Kedilerde İdrar Püskürtme Nedenleri,İdrar püskürtme, özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde yaklaşık 6-7 aylık olduktan sonra görülen seksüel ve duygusal olarak işaretleme amacıyla idrarını tuvalet kabı dışına yapma davranışıdır.
 • Koksidiyoz Enfeksiyonu Koksidiyoz Enfeksiyonu Koksidiyoz Enfeksiyonu (Coccidiosis) Hastalık sindirim sistemine girdikten sonra büyük miktarlarda çoğalır ve daha sonra dışkıyla dışarı atılır. Dışarı atılan dışkıdaki etken tekrar ağız yoluyla alınarak hastalığa neden olur. Siklüs bu şekilde devam eder.
 • GRİ SOKAĞA GERİ DÖNMESİN GRİ SOKAĞA GERİ DÖNMESİN GRİ İÇİN AÇILAN İLANLAR SONUÇ VERMİYOR,SOKAĞA GERİ DÖNMESİN!