Kediler Neden Masaj Yaparlar

Kediler Neden Masaj Yaparlar

Etiketler kediler, neden, masaj, yapar,
KoŞe Yazıları Kediler Neden Masaj Yaparlar
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 511 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kediler Neden Masaj Yaparlar Hakkında Detaylar

Kediler Neden Masaj Yaparlar,Evde Kediniz var. Mırıltısı bir yana birde size masaj yapıyor. Daha ne istersiniz?

 

Kediler, kedigil olduklarını kolayca tanımlayan pek çok özelliğe ve davranışa sahip olan, ilginç yaratıklardır. Uyuklamak için kendilerini kıvırmaları örneğin. Ya da mamalarının tadını çıkardıktan sonra, karakteristik yalanma ayinleri.

Bir diğer kedigil davranışı, masaj yapmaktır. Bu hareketi, sağ ve sol patilerini, bastırıp kaldırarak yaparlar. Bazı kediler, tırnaklarını çıkarmadan masaj yapar, bazıları ise bastırırken tırnaklarını çıkartıp, çekerken içeri alırlar.

Halk arasında kedilerin bu hareketi, hamur yoğurmaya benzetilir. Masaj, neredeyse her daim, yumuşak, yastık gibi esnek yüzeylerde, rahat bir kedi veya enik, ve dahi kucağınızda yapılır. Sıklıkla mutlu bir mırıltı, harekete eşlik eder ve hatta bazen, çenesi gevşer ve salyası akar. Bir kedinin, neredeyse trans halinde, sabit ve ritmik hareketlerle masaj yapması sıradışı bir durum değildir.

Masajın çeşitli izahatları var ancak şüpheye mahal yoktur ki bu, içgüdüsel bir davranıştır. Yeni doğan enikler, memeye yaklaştıklarında annelerinin karnına masaj yaparlar ve düşünülen o ki, bu hareket sütün memenin ucuna gelmesini sağlar. Bugün geçersiz kalmış bir başka teori; masaj yapan kedilerin, annelerinden ya da memeden çok erken ayrıldığını ve bu nedenle, yetişkinlikte de çocuksu davranışlarını sürdürdüklerini iddia etmektedir, ancak nasıl yahut ne zaman memeyi bıraktığına bağlı kalmaksızın, tüm kediler masaj yapar. Bu durum, daha çok kedileri rahatlatan içgüdüsel bir davranış gibidir. (Yine de, bazı kediler, masaj yaparken yastığın yahut örtünün bir kenarını emerler.)

Masaj, vahşi kedilerin doğurmak ya da uymak için, uzun otları veya parçalanmış yaprakları hazırladıkları günlere dek geri gidebilir. Çağlar boyu, bu davranış, rahat bir yatağa yatmadan önceki kedilerin doğasına ait içgüdüsel bir davranış olabilir. 

Daha pratik bir bakış açısı daha var. Kedi patilerinin altındaki yumuşak noktalarda koku keseleri vardır. Masaj yaptıklarında, bazı özgün kokuları, masaj yaptıkları yüzeyde açığa çıkar ve bu koku, davetsiz misafirlere karşı bölgelerini işaretlemelerini sağlar. Yani, kediniz kucağınızda masaj yaptığında, yalnızca rahat ve güvende hissettiğini değil, aynı zamanda sizi, kendisinin olarak işaretlediğini belirtir. (Tırmalama da, kedinin kendi kokusunu bırakmasıyla sonuçlanan, kedi içgüdüsünün tabii kısmıdır, üstelik görsel olarak da diğer kediler bu işaretleri tanıyabilir.)

Kediniz size sıklıkla masaj yapıyorsa, tırmalanmamak veyahut kıyafetlerinizin bozulmaması için tırnaklarını kesmenizi öneririm. (Keskin, sıradan bir tırnak makası kullanılabilir, keserken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tırnağın içindeki kan damarları ve sinirleri kesmemektir.) Oturduğunuzda, bir havlu vasıtasiyle de patilerinin keskin tırnaklarından sakınabilirsiniz.

Eğer bu durum, her ikiniz için de rahatsız ediciyse, kibarca kedinizi yere yatar vaziyette bırakarak, uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Diğer hileler ise, nazikçe ön patilerini tutmak, beslemek veya oyuncak ya da bir ödülle dikkatini dağıtmaktır. Evcil hayvan davranış uzmanları, bir kedinin doğal ve içgüdüsel davranışları yüzünden, masaj gibi, cezalandırılmasını uygun bulmuyorlar.

Bazı dişi kediler, kızışmadan hemen önce sıklıkla, çiftleşebiliciği ve hüsnüniyet gösterdiği erkeğe işaret olarak masaj yapar. Kızışma döngüsü devam ettikçe, hızlıca yüksek tona geçen, ısrarcı ve ağlamaklı miyavlamaları erkeğin dikkatini çekmek için harcanan çabadır. Ayrıca dinlenmeden volta atabilir, üresiyle evde işaretler bırakabilir, aşırı derecede sevecen olabilir ve onu sevdiğinizde çiftleşme pozisyonu alabilir. (Baş aşağıda, popo yukarıda.) Bu tabii ahvalden vazgeçirmek namümkündür ve kızışma sürecini atlatmanın en iyi yolu, onu kısırlaştırmaktan geçer

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.