Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Etiketler Siyam Kedisi,bakimi,özellikleri
KoŞe Yazıları Siyam Kedisi
Kategori kedi-irklari
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 600 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Siyam Kedisi Hakkında Detaylar

Siyam kedisi bilinen en eski kedi ırkları arasındadır. Farklı kedilerin birleşiminden oluşmamış, safkan kedi ırkıdır. İlk olarak günümüzdeSiyam Kedisi,Bilinmeyen özellikleri ile siyam kedileri.

 

SİYAM KEDİSİ BAKIMI VE ÖZELLİKLERİ

Siyam kedisi, Tayland olarak bilinen Siyam 'da ilahi tapınaklarda beslenen ve bu bölgeden dünyaya yayılan asil kedi cinsidir. Siyam kedisi adını çıktığı bölgeden almıştır. Tayland dilindeki adı Wichien Maat'tır. Köklü geçmişi bir geçmişe sahip ırkın, bilinirliğinin artmas Siyam Kralı’nın 1884 'de İngiltere Başkonsolosu olan Owen Gould’a bu cins bir kedi hediye etmesiyle başlar.   Ardından Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine götürülmesi ile Siyam Kedileri üretilmiş ve dünyaya dağılmıştır.

Masmavi gözleri, sıradışı kedi zekası ve büyüleyici görüntüsü ile siyam kedisi asil bir ırktır. Siyam kedisi bakımı ve özellikleri hakkında detaylara geçelim. 

Siyam Kedisinin Dış Görünüşü ve Özellikleri

 • Karakteri: Akıllı, insan dostu, konuşkan ve hareketli.
 • Tüy Yapısı: Kırık beyaz kısa ya da orta uzunluklu tüy.
 • Kulak Yapısı: Kulakları sıradan kedi kulağı görüntüsündedir sadece uca doğru sivrilir.
 • Gövde: Kalın, güçlü, çevik
 • Kuyruk: Uzun ve ince
 • Kilo: 4,5 – 14 KG

Siyam Kedisi karakteri insanlar ile uyumludur. Aynı evi paylaştığı insan dostları ile yakın ilişkiler kurar. Siyam kedileri; isteklerini mırıldanarak belirtirler. Bu sevimli tüy yumağını sahiplenmeye karar verdiyseniz bir kenarda sessizce oturmayacağına emin olabilirsiniz.

Kendine özgü kürk rengi ile kendini belli eden siyam kedilerinin kürk tonları birbirlerinden farklı olabilir. Uzun tüylü ya da daha koyu olanları değişik kedi cinsleri ile melezlenmesi sonucu meydana gelmiştir.

Farklı renklerde Siyam Kedisi türetme çalışmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan  siyam türlerine, Redpoint, Creampoint, Bluepoint, Lilapoint gibi isimler verilmiştir.

Siyam Kedisi vücut yapısı kaslı ve atletiktir. Safkan siyam kedisi kısa kahverengi ve krem rengi tüylerden oluşur. Yüzünün ön kısmı, kulakları, bacaklarının ayaklarına yakın kısmı ve patileri ile kuyruğunun tamamı koyu kahve ve siyaha yakın bir renktedir.

Siyam Kedisi göz rengi mavi ve tonlarıdır. Siyam Kedilerinde kalıtsal olarak şaşılık görülebilir. Burnu ortalama büyüklüktedir. Kafa yapısı baş kısmında genişken çeneye doğru sivrilir.

Siyam Kedisinin Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

Siyam kedisi atalarından gelen iç güdü ile çok güçlü bir avcıdır. Bu özelliği onu enerjik ve oyuncu yapar. Oldukça cana yakındır.

Sahiplenildiği andan itibaren ev halkı ile dost olur. Tırnaklarını kullanmamaya özen gösterir ve ısırmaz. Bunlar siyam kedisinin asil olarak tanınmasını sağlayan özellikleridir.

 

Siyam Kedisi karakterinden dolayı çok duygusaldır. Eğer yeterince ilgi gösterilmeyecekse sahiplenilmemelidir. Depresyon haline girip, küsebilen bir kedidir. Küçük çocukları olan ailelere de güven verir.

Siyam Kedileri Eğitilebilir mi?

Tuvalet eğitimi, yemek masasına çıkmaması gibi eğitimleri kolayca öğrenen bu renkli dostumuz her kedi gibi komut almaya pek meraklı değildir. Fakat ismine tepki verir, oyun amaçlı olarak sevdiği komutları kendi istediği için yapar.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedisi kısa ve sık tüylü olmasından dolayı bakımı kolay bir kedidir. Haftada 1 kere taranması yeterlidir. İlgi meraklısı ve duygusal olduğu için ilgilenilmek ve oynanmak ister. Oyun oynarken özellikle ev halkına karşı tırnaklarını kullanmaz. 2 haftada bir tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Kedi kumunun kuru kalan özellikli olarak tercih edilmesi hijyen açısından önemlidir. Gün aşırı kum temizliği yapılması istenmeyen kokuları uzak tutacaktır. Proline silica kedi kumu geliştirilmiş özel formülü ile sıvıyı birkaç dakikada hapseder. Bir paketi yetişkin bir kedi için 1 ay gider. Doğal silica kumdan yapıldığı için kedilere hiç bir zararı yoktur.

KEDİ IRKLARI

 • İç ve Dış Parazit Uygulamaları İç ve Dış Parazit Uygulamaları İç ve Dış Parazit Uygulamaları,Evcil hayvan sahipleri yapılan iç parazit uygulamalarından sonra KİST AŞISI NE ZAMAN YAPILACAK diye soruyorlar. İç parazir, dış parazit, uygulamaları, kist aşısı, ne zaman, yapılmalıdır, evcil hayvanlar,
 • Mum Alevi ile Oynayan Mum Alevi ile Oynayan Mum Alevi ile Oynayan Kedinin Öyküsü,Özdemir ASAF Mum Alevi ile Oynayan Kedinin Öyküsü isimli şiiri,Özdemir Asaf, Mum alevi ile oynayan kedinin öyküsü, mum alevi ve kedi, mum alevi, kedi,
 • Evde kedi mi besliyorsun Evde kedi mi besliyorsun Evde kedi mi besliyorsun,her yer tüy olur ay evi kirletir; ay evde hayvan olmaz ay kokuyor ay bilmemne diyen akıl fukaralarına
 • Norveç Orman Kedisi Norveç Orman Kedisi Norveç orman kedilerinin, özellikleri nelerdir Norveç Orman Kedisi Uzun kuyruklu, kendine güvenen, iyi huylu Norveç orman kedileri, İskandinavya ülkelerine özgü bir kedi cinsidir
 • Kara kedi hikayesi Kara kedi hikayesi Antalyadan bir Kara kedi hikayesi Hayvanlardan öğrenecek çok şey olduğunu zaten biliyordum ,şimdi siz de Bu çok güzel hikayemi Okyunca hak vereceksiniz
 • Ocicat kedisi Ocicat kedisi Ocicat kedisi - Evcil Kediler,Ocicat Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri, Kediler hakkında herşey, Kedi türleri, Ocicat kedi ırkı hakkında bilgiler Ocicat kedi ırkı tarihçesi
 • Bizi sevdiğini söyleyen Bizi sevdiğini söyleyen Senden istifade eden bir insan vakti geldiğinde senin için birşey yapmaktan çekiniyorsa veya vakti geldiğinde her defasında farklı mazeretlerle karşına çıkıyorsa senden ziyade sayende elde elde ettiği menfaaatleri seviyordur. Ve böyle bir ilişki seni zamanla tüketir.
 • Kedilerde Çok İlgi Kedilerde Çok İlgi Kedilerde Çok İlgi Herşeyin fazlası zarar. Bakıyorum derken abartmayalım lütfen
 • SAZLIK KEDİSİ SAZLIK KEDİSİ Sazlık kedisi (Felis chaus), görece uzun bacaklı ve kısa kuyruklu bir yaban kedisidir
 • Genel Bakım Genel Bakım Genel Bakım,kedi bakımı, tüy dökme, kedi temizliği Kedinizin Genel Olarak Bakımı