YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ

YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ

Etiketler KEDİNİZİ DOĞACAK, BEBEĞİNİZE HAZIRLAMAK
KoŞe Yazıları YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 489 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ Hakkında Detaylar

YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ,Aileye yeni bir bebek ekleneceği zaman kedi sahiplerinin bir takım endişelere kapılması gayet normaldir. Bu duruma kedinizin kolay adapte olabilmesi için çalışmalara doğum gerçekleşmeden aylar öncesinden başlamalısınız.

 

Kedinizi Doğacak Bebeğinize Hazırlamak

Yeni bir bebek aile için büyük bir değişiklik demektir ve bu durum yalnızca ailenin insan üyeleri için geçerli değildir. Kedilere genelde çocuk gibi davranılır ve bir bebeğin gelmiş olması anne – babaların kedilerine olan sevgisini azaltmaz, ancak kediye ayrılan zaman, enerji ve para bebeğin gelişiyle birlikte önemli ölçüde azalır. Eğer kediniz değişikliklere karşı hassassa veya daha önce çocukların olduğu bir ortama alışkın değilse, onu bu muazzam değişime hazırlamanız önemlidir.

 

Veteriner Hekiminize Bir Ziyaretle Başlayın

 

Çocuğunuzu ve kedinizi korumak için bebeğin gelmesinden önce kedinizi sağlık kontrolü için veteriner hekiminize götürmelisiniz ki, tüm aşılarının eksiksiz olduğu, iç ve dış paraziter korumalarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilsin. Ayrıca, kedinizde süregelen agresyon, kum kabı dışına tuvaletini yapmak gibi bir takım davranış problemleri varsa bunu hekiminizle ve eğer gerekli görülürse bir hayvan davranış bilimciyle görüşerek çözmeye çalışmanın tam zamanıdır.

Ek olarak, hamileliğiniz boyunca kedinizin, toksoplazma gibi düşük riskine sebep olabilecek hastalıklarla karşılaşması ihtimalini düşürmek için, ev dışına çıkmasına izin vermemelisiniz. (Bununla birlikte hamile bayanlar mümkün mertebe kum kabını temizlememeli, buna mecbur kaldıkları zamanlarda tek kullanımlık eldivenler kullanmalı ve bu iş bittikten sonra ellerini iyice yıkamalıdır.)

Bebeğinizle Yaşama Pratiği Yapın

Şimdi, kedinizi evde gerçek bir bebek olmasına hazırlama zamanıdır. Çocuğunuz eve geldiğinde, kediniz bu yeni hisler nedeniyle stres yaşamasın diye, bebeğe dair manzaralar, kokular ve seslere alışarak rahat olmasını sağlayın. Bir bebek sesleri cdsi hazırlayarak düşük seste çalarken ona ödüller vererek bebek sesleri ve ağlamalarıyla tanıştırın. Kediniz bu seslere alıştıkça kademeli olarak sesi açın, ancak ses yüksekliği kedinizin halen rahat hissettiği bir seviyede olacak şekilde artırılmalıdır. Rahatlık seviyesi arttıkça daha yüksek sese alıştırın.

Kedinizle eğlenceli bir şeyler yapmadan önce cildinize bebek losyonları ve kremleri gibi şeyleri sürerek kedinizin bu kokularla eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Kedinizin ellerinizi ısırmak ve tırmalamak gibi hareketleri varsa, ciltten çok oyuncaklarla bu şekilde oynamasını öğretmenin tam zamanıdır. Böylece kediniz bebeğinizle oynarken ağzını ve patilerini kullanmaması gerektiğini öğrenecektir.

Oyuncak bir bebeğe gerçek bir bebekmiş gibi davranarak bebek aktiviteleri yaptığınızda kediniz bir süre sonra bu duruma da alışacaktır. Oyuncak bebeğin altını değiştirin, pusete koyun, karyolaya yatırın, anakucağına yerleştirin. Oyunla daha gerçekçi görevler yaptıkça kediniz de bunu gerçek bebeğinize yaptığınızda o kadar alışkın olacaktır (Ve biraz pratik yapmanın hiç de zararı olmaz.).

Kedinizin Bağımsızlığı Destekleyin

Çoğu bebek bekleyen ailenin yaptığı en büyük hata, bebeğin gelmesinden aylar önce kediye karşı fazla ilgili davranmaya başlamaktır. Bu durum kedinizin değişikliğe hazırlanmasını zorlaştırmakla birlikte bebeği ilgi kaybıyla ilişkilendirmesine ve alışkın olmadığı bir yalnızlığın içine düşmesine neden olur. Bunun yerine kedinize yalnız vakit geçirmeyi ve bundan keyif almayı öğretmelisiniz. Mama bulmacaları ve kendi başlarına oynayabilecekleri oyuncaklar edinip etrafında insan olmadığı halde oynayabilmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişi yaklaştıkça, kademeli olarak ilginizi azaltıp mama bulmacaları ve tek başına oynayabileceği oyuncakları ortaya koyabilirsiniz. Böylece bebek geldiğinde daha hazırlıklı olacaktır. Ancak her gün kısa bir oyun ve sarılma seansını bebek geldikten sonra bile sürdürmelisiniz. Bu sayede kediniz sizin onunla ilgilenmediğiniz zamanlara hazırlıklı olacaktır.

Bebek Odasını Kedi İçin Değil Bebek İçin Hazırlayın

Kedinizin karyola, oyun alanı, alt değiştirme masası gibi çocuk odası malzemelerine bebek gelmeden alışmış olmasını sağlamalısınız. Kedinizin buraları keşfetmesine izin verin, ancak bebek yatağı gibi yerlere kurulmasını desteklemeyin. Bunun yerine kedinize kedi yatakları ve tırmanarak ulaşabileceği yüksek dinlenme yerleri gibi alternatif uyuma yerleri gösterin. Kedinizin böyle yerlere alışması için, buralara gün içinde rastgele olarak ödüller veya kedi otları koyun.

Kedinin bebeğin olduğu alanın havasını emmesi gibi bir şehir efsanesi olsa da, kediniz yeni doğan bebeğinize sarılıp uyumak isteyebilir. Bu durum yeni doğanlar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle kedinizin yeni doğan bebeğinizin yanında siz yokken uyumasını desteklemeyin. Eğer bu konuda çok ısrarcı olursa yattığı yerlere, üzerine çift taraflı bantlar yapıştırılmış birkaç karton koyarsanız, konforsuz hissedeceği için vazgeçecektir.

Bebeğiniz ve Kediniz Arasındaki Gerginliği Giderin

Hastaneden eve gelmeden önce bir aile üyesinden, battaniyesi gibi bebeğin temas ettiği bir eşyayı eve getirerek kedinin koklamasını sağlayabilirsiniz. Bunu mama kabının yanına koyup, eşzamanlı olarak lezzetli bir ödül verebilirsiniz.

Bebeğinizi eve getirdiğinizde, kedinizle yalnız bir şekilde birkaç dakika geçirin. Bu hareket kedinizin yaşayabileceği gerginliği azaltmakla birlikte, onu bebekle tanışmaya da hazırlayacaktır. Bebeğinizle kedinizi tanıştırmaya hazır olduğunuzda, bebeğin etrafındayken kedinizin odaklanmasını kolaylaştırmak için ona doldurulmuş mama oyuncağı gibi bir şey sunabilirsiniz. Bu ona yeni doğanın varlığına alışırken yapacak bir şeyler verir. Tabi ki, hem bebeğinizin, hem de kedinizin güvenliği için hiçbir zaman bir çocuğu ebeveyn gözetimi olmadan bir evcil hayvanla yalnız bırakmamalısınız.

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.