YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ

YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ

Etiketler KEDİNİZİ DOĞACAK, BEBEĞİNİZE HAZIRLAMAK
Yavru Kedi YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ
Kategori bilgiler
Bu Haber Sayfasi 22 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Cins Kedi

YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ Hakkında Detaylar

YENİ BEBEK GELİYOR VE KEDİMİZ,Aileye yeni bir bebek ekleneceği zaman kedi sahiplerinin bir takım endişelere kapılması gayet normaldir. Bu duruma kedinizin kolay adapte olabilmesi için çalışmalara doğum gerçekleşmeden aylar öncesinden başlamalısınız.

 

Kedinizi Doğacak Bebeğinize Hazırlamak

Yeni bir bebek aile için büyük bir değişiklik demektir ve bu durum yalnızca ailenin insan üyeleri için geçerli değildir. Kedilere genelde çocuk gibi davranılır ve bir bebeğin gelmiş olması anne – babaların kedilerine olan sevgisini azaltmaz, ancak kediye ayrılan zaman, enerji ve para bebeğin gelişiyle birlikte önemli ölçüde azalır. Eğer kediniz değişikliklere karşı hassassa veya daha önce çocukların olduğu bir ortama alışkın değilse, onu bu muazzam değişime hazırlamanız önemlidir.

 

Veteriner Hekiminize Bir Ziyaretle Başlayın

 

Çocuğunuzu ve kedinizi korumak için bebeğin gelmesinden önce kedinizi sağlık kontrolü için veteriner hekiminize götürmelisiniz ki, tüm aşılarının eksiksiz olduğu, iç ve dış paraziter korumalarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilsin. Ayrıca, kedinizde süregelen agresyon, kum kabı dışına tuvaletini yapmak gibi bir takım davranış problemleri varsa bunu hekiminizle ve eğer gerekli görülürse bir hayvan davranış bilimciyle görüşerek çözmeye çalışmanın tam zamanıdır.

Ek olarak, hamileliğiniz boyunca kedinizin, toksoplazma gibi düşük riskine sebep olabilecek hastalıklarla karşılaşması ihtimalini düşürmek için, ev dışına çıkmasına izin vermemelisiniz. (Bununla birlikte hamile bayanlar mümkün mertebe kum kabını temizlememeli, buna mecbur kaldıkları zamanlarda tek kullanımlık eldivenler kullanmalı ve bu iş bittikten sonra ellerini iyice yıkamalıdır.)

Bebeğinizle Yaşama Pratiği Yapın

Şimdi, kedinizi evde gerçek bir bebek olmasına hazırlama zamanıdır. Çocuğunuz eve geldiğinde, kediniz bu yeni hisler nedeniyle stres yaşamasın diye, bebeğe dair manzaralar, kokular ve seslere alışarak rahat olmasını sağlayın. Bir bebek sesleri cdsi hazırlayarak düşük seste çalarken ona ödüller vererek bebek sesleri ve ağlamalarıyla tanıştırın. Kediniz bu seslere alıştıkça kademeli olarak sesi açın, ancak ses yüksekliği kedinizin halen rahat hissettiği bir seviyede olacak şekilde artırılmalıdır. Rahatlık seviyesi arttıkça daha yüksek sese alıştırın.

Kedinizle eğlenceli bir şeyler yapmadan önce cildinize bebek losyonları ve kremleri gibi şeyleri sürerek kedinizin bu kokularla eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Kedinizin ellerinizi ısırmak ve tırmalamak gibi hareketleri varsa, ciltten çok oyuncaklarla bu şekilde oynamasını öğretmenin tam zamanıdır. Böylece kediniz bebeğinizle oynarken ağzını ve patilerini kullanmaması gerektiğini öğrenecektir.

Oyuncak bir bebeğe gerçek bir bebekmiş gibi davranarak bebek aktiviteleri yaptığınızda kediniz bir süre sonra bu duruma da alışacaktır. Oyuncak bebeğin altını değiştirin, pusete koyun, karyolaya yatırın, anakucağına yerleştirin. Oyunla daha gerçekçi görevler yaptıkça kediniz de bunu gerçek bebeğinize yaptığınızda o kadar alışkın olacaktır (Ve biraz pratik yapmanın hiç de zararı olmaz.).

Kedinizin Bağımsızlığı Destekleyin

Çoğu bebek bekleyen ailenin yaptığı en büyük hata, bebeğin gelmesinden aylar önce kediye karşı fazla ilgili davranmaya başlamaktır. Bu durum kedinizin değişikliğe hazırlanmasını zorlaştırmakla birlikte bebeği ilgi kaybıyla ilişkilendirmesine ve alışkın olmadığı bir yalnızlığın içine düşmesine neden olur. Bunun yerine kedinize yalnız vakit geçirmeyi ve bundan keyif almayı öğretmelisiniz. Mama bulmacaları ve kendi başlarına oynayabilecekleri oyuncaklar edinip etrafında insan olmadığı halde oynayabilmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişi yaklaştıkça, kademeli olarak ilginizi azaltıp mama bulmacaları ve tek başına oynayabileceği oyuncakları ortaya koyabilirsiniz. Böylece bebek geldiğinde daha hazırlıklı olacaktır. Ancak her gün kısa bir oyun ve sarılma seansını bebek geldikten sonra bile sürdürmelisiniz. Bu sayede kediniz sizin onunla ilgilenmediğiniz zamanlara hazırlıklı olacaktır.

Bebek Odasını Kedi İçin Değil Bebek İçin Hazırlayın

Kedinizin karyola, oyun alanı, alt değiştirme masası gibi çocuk odası malzemelerine bebek gelmeden alışmış olmasını sağlamalısınız. Kedinizin buraları keşfetmesine izin verin, ancak bebek yatağı gibi yerlere kurulmasını desteklemeyin. Bunun yerine kedinize kedi yatakları ve tırmanarak ulaşabileceği yüksek dinlenme yerleri gibi alternatif uyuma yerleri gösterin. Kedinizin böyle yerlere alışması için, buralara gün içinde rastgele olarak ödüller veya kedi otları koyun.

Kedinin bebeğin olduğu alanın havasını emmesi gibi bir şehir efsanesi olsa da, kediniz yeni doğan bebeğinize sarılıp uyumak isteyebilir. Bu durum yeni doğanlar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle kedinizin yeni doğan bebeğinizin yanında siz yokken uyumasını desteklemeyin. Eğer bu konuda çok ısrarcı olursa yattığı yerlere, üzerine çift taraflı bantlar yapıştırılmış birkaç karton koyarsanız, konforsuz hissedeceği için vazgeçecektir.

Bebeğiniz ve Kediniz Arasındaki Gerginliği Giderin

Hastaneden eve gelmeden önce bir aile üyesinden, battaniyesi gibi bebeğin temas ettiği bir eşyayı eve getirerek kedinin koklamasını sağlayabilirsiniz. Bunu mama kabının yanına koyup, eşzamanlı olarak lezzetli bir ödül verebilirsiniz.

Bebeğinizi eve getirdiğinizde, kedinizle yalnız bir şekilde birkaç dakika geçirin. Bu hareket kedinizin yaşayabileceği gerginliği azaltmakla birlikte, onu bebekle tanışmaya da hazırlayacaktır. Bebeğinizle kedinizi tanıştırmaya hazır olduğunuzda, bebeğin etrafındayken kedinizin odaklanmasını kolaylaştırmak için ona doldurulmuş mama oyuncağı gibi bir şey sunabilirsiniz. Bu ona yeni doğanın varlığına alışırken yapacak bir şeyler verir. Tabi ki, hem bebeğinizin, hem de kedinizin güvenliği için hiçbir zaman bir çocuğu ebeveyn gözetimi olmadan bir evcil hayvanla yalnız bırakmamalısınız.

KEDİ IRKLARI

 • Allah Erleri 5 Bölüm Allah Erleri 5 Bölüm Hayvan Seven Allah Erleri 5 Bölüm
 • Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri,2022 senesinin ilk gununden ocak ayininin cuma sabahindan sizlere kedilerin bilmediğiniz özellikleri hakkında güzel bır yazi hazirladik çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazida Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır. diye başlıyoruz
 • Bu dünyadan bir Behlül geçti Bu dünyadan bir Behlül geçti Bu dünyadan bir Behlül geçti,8 senelik yol arkadaşımı ,canıma can olan oğlumu 36 saat önce kaybettim melek oldu kollarımdan avuçlarımdan kayıp gitti hiç birşey yapamadım
 • Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bizler algılarımızla hareket ediyoruz... gerçek olanla bizim algımız bazen değişebiliyor
 • Kedilerde Tırnak Bakımı Kedilerde Tırnak Bakımı Kedilerde Tırnak Bakımı,Kedilerimizin tırnakları çok hızlı uzar ve çok sevdiğimiz koltuklarımız mahvolur. Maalesef bun önleyemezsiniz. Ama kedinizin gözüne tırmalamak için kestirdiği bir koltuk varsa bu koltuğun üzerine bir örtü örtebilirsiniz
 • kediyi öldüren kişi tutuklandı kediyi öldüren kişi tutuklandı kediyi öldüren kişi tutuklandı,geçtiğimiz günlerde tüm twiter isetgram ve face deki hayvanseverlerin israrla paylaştiği Üsküdarda bir kediyi işkence ederek öldürdüğü görüntülerin sosyal medyaya yansımasının ardından gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 • himalayan kedisi himalayan kedisi himalayan kedisi ile ilgili bilgiler,antalya bölgesi kedi arayan , Orta Asya ya dayanan Himalayan kedileri,Kendinden emin ve sakin bir hali vardır. Bir kişiye bağlanır ama diğer aile bireylerini de kabul eder,himalaya kedisi arayanlar
 • Tiffanie Cinsi Kedi Tiffanie Cinsi Kedi Tiffanie Cinsi Kedi Özellikleri,Tiffanie, uzun tüylü ırklar kadar bakım gerektirmez,Tiffanie Kedi özellikleri, Tiffanie Kedi karakteri ve Tiffanie bakımı hakkında aradığınız bilgiler,Tiffanie Kedileri, Bakımı, Eğitimi resimleri ve fotoğrafları
 • somali kedisi somali kedisi somali kedisi - Evcil Kediler,Somali Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Somali Burna doğru çizgilerin sıklaştığı küçük sevimli bir baş ve biçimli bir burun bu Somali ırkın en belirgin özelliğidir. Kulaklar dik ve sevimlidir
 • Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi - Evcil Kediler,Bu ırkın kedileri genellikle orta büyüklükte vücut yapısına ve 2.5 - 4.5 kg Cornish Rex arasında değişen ağırlığa sahiptir,Cornish Rex türü eğlenmeyi ve oyunu seven, aktif, dost canlısı,Cornish Rex Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Cornish Rex kedi ırkı hakkında detaylı bilgiler