Yaşam Veteriner

Yaşam Veteriner

Etiketler yaşam veteriner, antalya veteriner, istanbul nobetçi veteriner
KoŞe Yazıları Yaşam Veteriner
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 366 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Yaşam Veteriner Hakkında Detaylar

Yaşam Veteriner Yaşam Veteriner Kliniği Yaşam Veteriner Kedi Yaşam Veteriner antalya Yaşam Veteriner Kedi istanbul Yaşam Veteriner Kedi,Veteriner hekimlerin büyük kısmı hayvan tedavisi uygulamaları yapar Acil Durumlar, Acil Müdahale, Yoğun Bakım, Aşı Takibi, Kısırlaştırma Ameliyatları. istanbul,antalya,ankara,izmir Nöbetçi Veteriner

 

yaşam Veteriner Maaşları Ne Kadar 2022

Veteriner hekimler; devlette, özel sektörde veya kendi ofislerinde çalışabilecek çok geniş bir istihdam alanına sahiptir. Peki 2022 veteriner maaşları ne kadar?

Veteriner hekim eski adıyla baytar, yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin (pet hayvanları, çiftlik hayvanları, egzotik hayvanlar ve ulusal hayvanlar) sağlığı için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyup tedavisi, üremesi, sağlığı, bakımı gibi alanlarda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişidir. Veteriner hekimlerin çalışma alanları çok geniştir. Devlette çalışan veteriner hekimler arasında çok büyük maaş farkları bulunmazken, özel sektörde maaş aralığı genişlemektedir. Peki kamuda veya özel sektörde çalışan veteriner maaşları ne kadar?

Veteriner Hekim Kimdir, Ne İş Yapar?

Hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir.

 • Hastalık ve enfeksiyonlara karşı hayvanlara aşı yapmak,

 • Sağlık sorunlarını teşhis etmek için hayvanları incelemek,

 • Muayene ve analiz için vücut dokusu, kan, idrar örneği almak,

 • Hayvanları cerrahi veya tıbbi olarak tedavi ederek sağlıklarına kavuşturmak,

 • Hayvanları test ederek kuduz, brusella gibi hastalıkları önlemek ya da tedavi etmek,

 • Yaşlı ve ölümcül hastalığı olan hayvanlara ötenazi uygulamak,

 • Hayvan sahiplerine sağlık önlemleri, beslenme ve genel bakım hakkında tavsiyelerde bulunmak,

 • Hayvan ölümlerinin nedenlerini belirlemek için araştırmalar yapmak,

 • Temizlik ve yeterliliklerini belirlemek için hayvan barınaklarını incelemek,

 • Hayvan kayıtlarını tutarak, hastalıkları kamu sağlığı görevlilerine bildirmek,

 • Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar hakkında kamuyu bilgilendirmek,

 • Hastalıkların diğer hayvanlara veya insanlara yayılmasını önlemek amacıyla, geçerli yönetmeliklere uygun karantina ortamını sağlamak,

 • Veteriner hekimlik uygulamaları hakkındaki güncel bilgileri takip etmek,

 • Mesleğin etik kurallarına uygun bir şekilde çalışmak

Veteriner Hekim Nasıl Olunur?

 Veteriner hekim olabilmek için öncelikle liselerin sayısal bölümünden mezun olmak ve sonrasında üniversitelerin veterinerlik fakültelerini kazanmaları gerekmektedir. Beş yıllık eğitimin sonunda veteriner hekim olarak mezun olunmaktadır. Bu öğretim süresinde öğrenciler uzmanlaşacakları alanları seçmektedirler. İsteyen öğrenciler lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de alabilirler.

 

Veterinerlerin Çalışma Alanları

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında, Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüleri bölge laboratuvarlarında, ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde; ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde, halk sağlığı ve çevre sağlığıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında sağlık kontrol, kalite kontrol, üretme, işletme ve yönetim alanlarında görev yapabilir ve mevcut kanunlara göre kendi kliniklerini açabilirler.

Devlette Çalışan Veteriner Hekim Maaşları (2022)

Kamuda çalışan veteriner hekimler genellikle Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Bunun dışında Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi bazı bakanlıklarda da az da olsa veteriner hekim kadroları bulunmaktadır. Devlet memuru olarak çalışan veteriner hekimlerin maaşlarını etkileyen en önemli faktörler çalıştıkları bölge, dereceleri ve çalıştıkları kurumdur. 2021 yılı için devlette çalışan veteriner hekimler 6.500 - 8.000 TL net arasında maaş alacaktır. Bu maaşlar yeni başlayan veteriner hekimler içindir.

Uzun süre devlette görev almış ve idari pozisyonlarda görev alan veteriner hekimlerin maaşları daha yüksektir. İl ve ilçe müdürleri, kurum başkanlıklarına ait müdürlükler, genel müdürlükler ve müsteşarlıklarda idareci pozisyonunda görev alan veteriner hekimler daha yüksek maaşlar almaktadır.

Özel Sektörde Çalışan Veteriner Hekim Maaşları (2022)

Her alanda olduğu gibi veterinerlik alanında da özel sektöre ilk girişte maaşlar düşüktür. Yeni mezun veteriner hekimler özel sektörde 3.000 - 5.000 TL arası maaşla çalışmaktadır. Aslında her yıl Veteriner Hekimler Odası asgari veteriner hekim maaşını belirlemektedir. Veteriner hekim çalıştıran işverenler ve veteriner hekimler iş sözleşmesini yaparken buna uymak zorundadır. 

2022 yılı için asgari veteriner hekim maaşı 7.200 - 8.500 TL arasındadır. Yani işveren bu rakamın altında maaş veremez ve çalışan veteriner hekimde bu maaşın altında çalışamaz. Fakat özellikle yeni mezun veteriner hekimler, mesleki tecrübe kazanmak adına daha düşük maaşlar yasal olmasa bile çalışabilmektedir.

Kurumsal Şirketlerde Çalışan Veteriner Maaşları (2022)

Kurumsal şirketlerde çalışan veteriner hekimler başlangıçta 6.000 - 8.000 TL arasında maaşlar almaktadır. Özel sektörde başarılı veteriner hekimlerin kariyer anlamında ilerlemesi çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Kariyer anlamında kendisini geliştirmiş ve güzel pozisyonlara gelmiş veteriner hekimler 15.000-20.000 TL gibi maaşlara çalışabilmektedir.

KEDİ IRKLARI

 • D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara D Harfi İle Başlayan İsimler,D Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri,en güzel D Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek isimler
 • Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek  Kendimizi Dışarıdan İzleyebilmek adina Kişisel Gelişim Uzmanımız Gürcan Giray İn Kaleminden Muhteşem Bir Koşe yazisı Sayesinde hayallerinize ulaşmanıza, potansiyellerinizi keşfetmenize ve olumlu zihin programlamanıza yardımcı olmaktadır
 • Haytaptan Duyuru Haytaptan Duyuru HAYTAP Başkanı Sesleniyor : Beslediğiniz hayvanlar için KOMŞU TEHDİDİNDE ne yapacağınızı UYGULAMALI olarak anlatmak istiyorum.
 • Tekir Kedisi Tekir Kedisi Tekir Kedi melez bir ırktır,Bir süredir kedi sahiplenmeyi düşünüyorum,Tekir kedilerin diğer kedilerden farkları,Tekir kediler,Kedilerde Davranış Eğitimi, Kedi, Kediler,Tekir kedilerin özellikleri nelerdir
 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • Sizce herşey yolunda mı Sizce herşey yolunda mı Sizce herşey yolunda mı? Bu aralar işittiklerimle, gördüklerimle, hissettiklerimle ve duygularımla olanlara şaşkınlıkla beraber verdiğim tepkileri gözlemleme halindeydim…
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.