Kedi Anatomisi

Kedi Anatomisi

Etiketler Kedi Anatomisi,Kedi anatomisi, hakkında
KoŞe Yazıları Kedi Anatomisi
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 666 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kedi Anatomisi Hakkında Detaylar

Kedi Anatomisi,Kedi anatomisi hakkında 5 ilginç bilgi,Mısır firavunları kedilerin şans getirdiğine inandığından ve Mısır’da kediler tanrı olarak görülmeye başlandığından beri bu muhteşem hayvanlar insanlar için daima bir merak konusu oldular

 

Eski çağlarda kedilere birçok gerçek dışı iyi ya da kötü özellik atfedildi. Bugünse bu zarif ve estetik canlılar ile ilgili çok daha fazla bilgiye sahibiz. Kediler doğanın kesinlikle en başarılı işlerinden biri ve kedi anatomisi aslında kusursuz denilebilecek kadar muhteşem. Hepimiz kedileri çok seviyoruz ve tabi ki kedileri daha yakından tanımak istiyoruz. İşte tüylü kankalarımızı daha yakından tanımamızı sağlayacak kedi anatomisi hakkında ilginç bilgiler.

1- Karanlıkta parlayan gözler

Yeşil, altın, mavi veya sarı, kedilerin gözleri büyüleyici kürelerdir, karanlıkta parıldayan küplerdir. Gözleri ve sırıtışları Alice Harikalar Diyarında’ki alaycı Cheshire kedisini hatırlatır. Kedilerin gözleri, insanlardan daha büyük gözbebeklerine sahiptir ve bir çift kirpik benzeri siliyer kasla kontrol edilir (siliyer kas telsi dokulardan oluşur) . Karanlıkta, kedi gözlerine vuran ışık, retina arkasında aynaya benzer bir zardan yansır. Bu yapıya tapetum lucidum denir ve kedilerin, köpeklerin, bazı balıklarla kuşların ve diğer gece av hayvanlarının gözünde bulunur. Yani aslında geceleri gözleri parlayan sadece kediler değildir ancak biz daha çok kedileri gördüğümüz için bize böyle gelir. Işık bir kedinin gözlerine girdiğinde, çubuklar ve koniler olarak adlandırılan ışık sensörü hücrelerinde bulunan retinadan geçer. Herhangi bir absorbe edilmemiş ışık tapetum lucidum’a ulaşır ve daha fazla ışık almasını sağlayarak retinaya geri döner. Tapetum lucidum‘lu hayvanlar daha fazla gece görüşüne sahiptir, çünkü tapedum lucidum daha fazla ışık absorbe etmelerini sağlar. Geceleri av ararken bu çok yardımcı olur. Kediler, insanların karanlıkta görmesi için gereken ışığın sadece altıda biri ile görebilirler.

2- Dilin kaba tarafı

Tüylü kankanız sizi sevgi dolu bir şekilde yaladıysa dilinin bir zımparaya benzediğini mutlaka fark etmişsinizdir. Tekir gibi evcil kedilerden ormanlarda yaşayan kocaman kediler olan Bengal kaplanlarına dek tüm kedilerin dilleri dile kaba dokusunu veren küçük dikenler ya da kancalar ile kaplıdır ve bunlara papilla adı verilir. Bu mikroskobik oluşumlar kedilerin boğazına doğru dönüktür ve kedilerin kendilerini temizlerken en büyük yardımcısıdır. Vahşi doğadaysa bu papillalar kedilerin eti kemikten sıyırmasını da sağlar.

Kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek yazımızda tüylü topaçların dillerinin ne denli muhteşem olduğu hakkında çok daha fazla bilgi sizi bekliyor

3- Kuyruk masalı

Kedilerin vücudundaki kemiklerin neredeyse yüzde 10’unu içeren bir kedi kuyruğu, dar bir alanda yürürken veya ani dönüşler yaparken dengesini korumasına yardımcı olan bir karşı ağırlık görevi görür. Ama bir dümen olarak çalışmanın yanı sıra, bir kedi kuyruğu kedinin ruh halini ve mesajlarını iletir. Kuyruk dilini çözmek, kedi beden dilini okumanın en kolay yollarından biridir.

4- Mırıltı büyüsü

İşte kedi anatomisinin en ilginç parçalarından biri; mırıltı. Kedilerin nefes alıp verirken çıkarttıkları bu sesi dinlemek dünyanın en büyük zevklerinden biridir. Mırlama şüphesiz ki kedi anatomisinin en büyüleyici unsurudur çünkü kedilerden başka bu sesi çıkartabilen hiç bir canlı yoktur ve ayrıca mırlama kedilerin kendilerini sakinleştirmesini hatta yaralarını iyileştirmesini bile sağlar! Yani mırlama gerçekten adeta bir büyüdür.

5- Bıyık iletişimi

Evet, bıyıklar da kedi anatomisi denilince akla gelen ilk şeylerden biri ve gerçekten de kedilerin kusursuz birer canlı olmasında bıyıkların rolü çok büyük. Bir kedinin bıyıkları, bir radar rehberlik sistemine benzer; sinir uçları demeti olarak tanımlayabileceğimiz bıyıklar kedinin dokunduğu her şeyin ayrıntılarını beynine iletir. Bıyıkları kedilere vücudunun genişliğiyle dar bir açıklıktan geçip geçemeyeceklerini ya da televizyonun arkasına sığıp sığamayacaklarını söyler. Bununla da kalmaz zira kedi bıyıkları bir navigasyon aleti gibi çalışırlar. Gözlerinin üzerinde, burunlarının yanında ve ön patilerinin arka kısmında bulunan bıyıklar kedilerin tamamen karanlıkta dahi yönlerini bulabilmesini sağlar. Aynı zamanda nesnelerin etrafındaki hava akımlarına da duyarlı olan bıyıklar sayesinde kediler karanlıkta dahi eşyalara çarpmadan hareket etmeyi başarırlar.

 

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.