Kediler İçin Yanlış Bilinenler

Kediler İçin Yanlış Bilinenler

Etiketler Kediler hakkında
KoŞe Yazıları Kediler İçin Yanlış Bilinenler
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 500 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kediler İçin Yanlış Bilinenler Hakkında Detaylar

Kediler İçin Yanlış Bilinenler,Kedi kısırlaştırılmadan önce bir kere doğum yapmalıdır: Doğumun sağlık açısından kediye hiçbir faydası yoktur.

 

Kediler Hakkında Bilinen 10 Yanlış Bilgi

 Her konuda olduğu gibi kediler hakkında da yayılmış birçok yanlış bilgiler maalesef ki var. Kediler hakkında doğru bilinen ama yanlış olan 10 bilgiye gelin birlikte göz atalım.


1-) Kediler Her Zaman Dört Ayak Üzerine Düşer
 

Sanılanın aksine kediler her zaman dört ayağı üzerine düşmezler ve kediler de tıpkı diğer canlılar gibi düştüklerinde canları yanar. Özellikle yüksek yerlerden düşme sonucunda ölümle bile sonuçlanacak istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle evde beslediğiniz bir kediniz varsa balkon ve pencerelerinizde gerekli önlemleri almanız kedinizin güvenliği için önemlidir.

 

2-) Kediler Sürekli Süt İçmelidir


Kediler genel olarak süt seven hayvanlardır. Ancak kedilere süt vermek sanıldığı gibi onlar için yararlı değildir. Sütte bulunan yüksek miktarda laktoz kediler için sindirimi zor bi besindir. Bu nedenle kediler fazla süt içtiklerinde kolaylıkla ishal olurlar. Ayrıca kediler için sütün besleyici bir içeriği de bulunmamaktadır. Yine de kedinize süt vermek istiyorsanız haftada bir kez bir yemek kaşığını geçmeyecek miktarda verebilirsiniz.

 

3-) Kediler Kusuyorsa Tüy Yutmuştur
 

Kediler sanılanın aksine sadece tüy yuttuklarında kusmazlar. Kedilerin kusması önemsenmesi gereken bir davranıştır. Kedilerde kusmanın sebebi bozuk bir gıda yemenin sonucunda oluşabileceği gibi birçok hastalığın da habercisi olabilir. Kediniz kustuğunda mutlaka kedinizi gözlemlemeli ve normal olmayan davranışlar görürseniz kedinizi mutlaka zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz sağlığı için önemlidir.

 

4-) Kedilere Tavuk Kemiği Verilebilir


Kediler evinizde yediğiniz tavuklardan arta kalan kemikleri iştahla yeseler de bu durum kediler için oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Kediler tavuk kemiklerini sanıldığı kadar rahat çiğneyemez ve kemikler küçük parçalara bölünürken oldukça sivri olabilirler. Bu sivri kemikler kedinizin bağırsaklarında delinmeye yol açabilir. Bu nedenle herhangi bir kediye tavuk kemiği vermeden önce iki kez düşünmeniz gerekmektedir.

 

5-) Kediler Karanlıkta Gün Işığı Varmışcasına İyi Görürler


Kediler sanıldığı gibi karanlıkta ışık varmışcasına iyi görmezler. Ancak kedilerin gelişmiş gözleri karanlığa daha iyi adapte olmalarını sağlar ve karanlıkta insanlardan daha iyi gördükleri söylenebilir.

6-) Kediler Yaralarını Yalayarak İyileştirir


Kediler hakkında bilinen en büyük yanlışlardan biri de yaralarını yalayarak iyileştirdikleri düşüncesidir. Kediler yalayarak kendilerini temizleyen hayvanlardır ancak yaralarını yalamaları yarasının iyileşme sürecini uzatan bir davranıştır.

7-) Kedi Tüyü Yutmak İnsanı Öldürebilir
 

Oldukça yanlış bilinen bir bilgi de kedi tüyü yutmanın insanı öldürebileceği kanısıdır. Kedilerin ve diğer hayvanların tüylerinin insan vücudunda kötü bir etkisi yoktur. Ancak kedinizin aşılarını düzenli şekilde yaptırmanız da oldukça önemlidir. Aksi taktirde kedilerin tüylerindeki parazitlerden kaynaklı sağlık problemi yaşayabilirsiniz. Özetle sağlıklı ve bakımlı bir kedinin tüyünün size zarar verme ihtimali yoktur. 


8-) Bebek Bulunan Evde Kedi Olmamalıdır
 

Ön yargılı olmak her zaman kötüdür. Kediler hakkında en yaygın ön yargılardan biri de bebeklere zarar verebilecekleri düşüncesidir ve tamamen yanlış bir düşüncedir. Kediler bebeklerle oldukça iyi anlaşan hayvanlardır. Bir bebeğiniz varsa en yakında dostu bir kedi olabilir ve bebeklerin özellikle psikolojik açıdan gelişimi için kedilerin olumlu yönü azımsanmayacak kadar büyük olabilmektedir. Kedinizi düzenli olarak veterinere götürüyorsanız, tüm aşıları yapılıyorsa ve herhangi bir sağlık problemi yoksa gönül rahatlığıyla bebek olan bir evde kedi bakabilirsiniz.

 

9-) Kediler Yalnız Kalmayı Sever
 

Kediler yalnız kalmayı seven canlılar kesinlikle değildirler. Günün bazı zamanlarında yalnız kalmayı tercih etseler de bu durum her zaman yalnız kalmayı sevdiklerini göstermez. Kediler de insanlardan ilgi bekleyen hayvanlardır. Bir kediyi uzun süre yalnız bırakmak onu terk edilmiş duygusuyla baş başa bırakmak demektir ve bu durum kedinizin depresyona girmesine sebep olabilir.

 

10-) Tüm Kediler Her Zaman Tüy Döker
 

Bilinenin aksine kediler her zaman tüy dökmezler. Kediler genellikle mevsimsel geçişlerde tüy döken canlılardır. Yaz ayları yaklaştığında kalın tüyleri dökülürken kış ayları yaklaştığında yazın çıkan ince tüyleri yerine kalın tüyler çıkarmak için tüy dökerler. Kediniz sürekli tüy döküyorsa bu normal bir durum değildir. Kedilerin tüylerinin sürekli dökülmesi genellikle bazı hastalıkların habercisidir. İhtiyacınız olan kedi maması, kedi kumu çeşitleri, kedi tuvaleti, kedi oyuncakları, kedi evi, kedi tasması ve tüm kedi eşyaları ürünlerini orijinal ürün garantisi, hızlı kargo gönderimi, kapıda ödeme seçeneği, uygun fiyat avantajıyla Petza.com.tr'den satın alabilirsiniz.

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.