Kediler İçin Yanlış Bilinenler

Kediler İçin Yanlış Bilinenler

Etiketler Kediler hakkında
Yavru Kedi Kediler İçin Yanlış Bilinenler
Kategori bilgiler
Bu Haber Sayfasi 15 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Cins Kedi

Kediler İçin Yanlış Bilinenler Hakkında Detaylar

Kediler İçin Yanlış Bilinenler,Kedi kısırlaştırılmadan önce bir kere doğum yapmalıdır: Doğumun sağlık açısından kediye hiçbir faydası yoktur.

 

Kediler Hakkında Bilinen 10 Yanlış Bilgi

 Her konuda olduğu gibi kediler hakkında da yayılmış birçok yanlış bilgiler maalesef ki var. Kediler hakkında doğru bilinen ama yanlış olan 10 bilgiye gelin birlikte göz atalım.


1-) Kediler Her Zaman Dört Ayak Üzerine Düşer
 

Sanılanın aksine kediler her zaman dört ayağı üzerine düşmezler ve kediler de tıpkı diğer canlılar gibi düştüklerinde canları yanar. Özellikle yüksek yerlerden düşme sonucunda ölümle bile sonuçlanacak istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle evde beslediğiniz bir kediniz varsa balkon ve pencerelerinizde gerekli önlemleri almanız kedinizin güvenliği için önemlidir.

 

2-) Kediler Sürekli Süt İçmelidir


Kediler genel olarak süt seven hayvanlardır. Ancak kedilere süt vermek sanıldığı gibi onlar için yararlı değildir. Sütte bulunan yüksek miktarda laktoz kediler için sindirimi zor bi besindir. Bu nedenle kediler fazla süt içtiklerinde kolaylıkla ishal olurlar. Ayrıca kediler için sütün besleyici bir içeriği de bulunmamaktadır. Yine de kedinize süt vermek istiyorsanız haftada bir kez bir yemek kaşığını geçmeyecek miktarda verebilirsiniz.

 

3-) Kediler Kusuyorsa Tüy Yutmuştur
 

Kediler sanılanın aksine sadece tüy yuttuklarında kusmazlar. Kedilerin kusması önemsenmesi gereken bir davranıştır. Kedilerde kusmanın sebebi bozuk bir gıda yemenin sonucunda oluşabileceği gibi birçok hastalığın da habercisi olabilir. Kediniz kustuğunda mutlaka kedinizi gözlemlemeli ve normal olmayan davranışlar görürseniz kedinizi mutlaka zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz sağlığı için önemlidir.

 

4-) Kedilere Tavuk Kemiği Verilebilir


Kediler evinizde yediğiniz tavuklardan arta kalan kemikleri iştahla yeseler de bu durum kediler için oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Kediler tavuk kemiklerini sanıldığı kadar rahat çiğneyemez ve kemikler küçük parçalara bölünürken oldukça sivri olabilirler. Bu sivri kemikler kedinizin bağırsaklarında delinmeye yol açabilir. Bu nedenle herhangi bir kediye tavuk kemiği vermeden önce iki kez düşünmeniz gerekmektedir.

 

5-) Kediler Karanlıkta Gün Işığı Varmışcasına İyi Görürler


Kediler sanıldığı gibi karanlıkta ışık varmışcasına iyi görmezler. Ancak kedilerin gelişmiş gözleri karanlığa daha iyi adapte olmalarını sağlar ve karanlıkta insanlardan daha iyi gördükleri söylenebilir.

6-) Kediler Yaralarını Yalayarak İyileştirir


Kediler hakkında bilinen en büyük yanlışlardan biri de yaralarını yalayarak iyileştirdikleri düşüncesidir. Kediler yalayarak kendilerini temizleyen hayvanlardır ancak yaralarını yalamaları yarasının iyileşme sürecini uzatan bir davranıştır.

7-) Kedi Tüyü Yutmak İnsanı Öldürebilir
 

Oldukça yanlış bilinen bir bilgi de kedi tüyü yutmanın insanı öldürebileceği kanısıdır. Kedilerin ve diğer hayvanların tüylerinin insan vücudunda kötü bir etkisi yoktur. Ancak kedinizin aşılarını düzenli şekilde yaptırmanız da oldukça önemlidir. Aksi taktirde kedilerin tüylerindeki parazitlerden kaynaklı sağlık problemi yaşayabilirsiniz. Özetle sağlıklı ve bakımlı bir kedinin tüyünün size zarar verme ihtimali yoktur. 


8-) Bebek Bulunan Evde Kedi Olmamalıdır
 

Ön yargılı olmak her zaman kötüdür. Kediler hakkında en yaygın ön yargılardan biri de bebeklere zarar verebilecekleri düşüncesidir ve tamamen yanlış bir düşüncedir. Kediler bebeklerle oldukça iyi anlaşan hayvanlardır. Bir bebeğiniz varsa en yakında dostu bir kedi olabilir ve bebeklerin özellikle psikolojik açıdan gelişimi için kedilerin olumlu yönü azımsanmayacak kadar büyük olabilmektedir. Kedinizi düzenli olarak veterinere götürüyorsanız, tüm aşıları yapılıyorsa ve herhangi bir sağlık problemi yoksa gönül rahatlığıyla bebek olan bir evde kedi bakabilirsiniz.

 

9-) Kediler Yalnız Kalmayı Sever
 

Kediler yalnız kalmayı seven canlılar kesinlikle değildirler. Günün bazı zamanlarında yalnız kalmayı tercih etseler de bu durum her zaman yalnız kalmayı sevdiklerini göstermez. Kediler de insanlardan ilgi bekleyen hayvanlardır. Bir kediyi uzun süre yalnız bırakmak onu terk edilmiş duygusuyla baş başa bırakmak demektir ve bu durum kedinizin depresyona girmesine sebep olabilir.

 

10-) Tüm Kediler Her Zaman Tüy Döker
 

Bilinenin aksine kediler her zaman tüy dökmezler. Kediler genellikle mevsimsel geçişlerde tüy döken canlılardır. Yaz ayları yaklaştığında kalın tüyleri dökülürken kış ayları yaklaştığında yazın çıkan ince tüyleri yerine kalın tüyler çıkarmak için tüy dökerler. Kediniz sürekli tüy döküyorsa bu normal bir durum değildir. Kedilerin tüylerinin sürekli dökülmesi genellikle bazı hastalıkların habercisidir. İhtiyacınız olan kedi maması, kedi kumu çeşitleri, kedi tuvaleti, kedi oyuncakları, kedi evi, kedi tasması ve tüm kedi eşyaları ürünlerini orijinal ürün garantisi, hızlı kargo gönderimi, kapıda ödeme seçeneği, uygun fiyat avantajıyla Petza.com.tr'den satın alabilirsiniz.

KEDİ IRKLARI

 • Allah Erleri 5 Bölüm Allah Erleri 5 Bölüm Hayvan Seven Allah Erleri 5 Bölüm
 • Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri Kedilerin bilmediğiniz özellikleri,2022 senesinin ilk gununden ocak ayininin cuma sabahindan sizlere kedilerin bilmediğiniz özellikleri hakkında güzel bır yazi hazirladik çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu yazida Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır. diye başlıyoruz
 • Bu dünyadan bir Behlül geçti Bu dünyadan bir Behlül geçti Bu dünyadan bir Behlül geçti,8 senelik yol arkadaşımı ,canıma can olan oğlumu 36 saat önce kaybettim melek oldu kollarımdan avuçlarımdan kayıp gitti hiç birşey yapamadım
 • Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bu fotoğraf beni biraz düşündürdü Bizler algılarımızla hareket ediyoruz... gerçek olanla bizim algımız bazen değişebiliyor
 • Kedilerde Tırnak Bakımı Kedilerde Tırnak Bakımı Kedilerde Tırnak Bakımı,Kedilerimizin tırnakları çok hızlı uzar ve çok sevdiğimiz koltuklarımız mahvolur. Maalesef bun önleyemezsiniz. Ama kedinizin gözüne tırmalamak için kestirdiği bir koltuk varsa bu koltuğun üzerine bir örtü örtebilirsiniz
 • kediyi öldüren kişi tutuklandı kediyi öldüren kişi tutuklandı kediyi öldüren kişi tutuklandı,geçtiğimiz günlerde tüm twiter isetgram ve face deki hayvanseverlerin israrla paylaştiği Üsküdarda bir kediyi işkence ederek öldürdüğü görüntülerin sosyal medyaya yansımasının ardından gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 • himalayan kedisi himalayan kedisi himalayan kedisi ile ilgili bilgiler,antalya bölgesi kedi arayan , Orta Asya ya dayanan Himalayan kedileri,Kendinden emin ve sakin bir hali vardır. Bir kişiye bağlanır ama diğer aile bireylerini de kabul eder,himalaya kedisi arayanlar
 • Tiffanie Cinsi Kedi Tiffanie Cinsi Kedi Tiffanie Cinsi Kedi Özellikleri,Tiffanie, uzun tüylü ırklar kadar bakım gerektirmez,Tiffanie Kedi özellikleri, Tiffanie Kedi karakteri ve Tiffanie bakımı hakkında aradığınız bilgiler,Tiffanie Kedileri, Bakımı, Eğitimi resimleri ve fotoğrafları
 • somali kedisi somali kedisi somali kedisi - Evcil Kediler,Somali Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Somali Burna doğru çizgilerin sıklaştığı küçük sevimli bir baş ve biçimli bir burun bu Somali ırkın en belirgin özelliğidir. Kulaklar dik ve sevimlidir
 • Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi Cornish Rex kedisi - Evcil Kediler,Bu ırkın kedileri genellikle orta büyüklükte vücut yapısına ve 2.5 - 4.5 kg Cornish Rex arasında değişen ağırlığa sahiptir,Cornish Rex türü eğlenmeyi ve oyunu seven, aktif, dost canlısı,Cornish Rex Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri,Cornish Rex kedi ırkı hakkında detaylı bilgiler