Su Tüketimi ve Kedi

Su Tüketimi ve Kedi

Etiketler Tüm canlılar için su hayattır
KoŞe Yazıları Su Tüketimi ve Kedi
Kategori bilgiler
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 791 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Su Tüketimi ve Kedi Hakkında Detaylar

Su Tüketimi ve Kedi Tüm canlılar için su hayattır.Yapılan çalışmalarda kedinizin günde tükettiği kuru mama miktarın 5 katı kadar su tüketmesi gerektiği saptanmıştır. Yani günde ortalama 50 gram kuru mama yiyen bir kedinin en az 200-250 ml kadar su tüketmesi gerekmektedir.

 

Su tüketimi önemlidir çünkü;

 • Su, yedikleri gıdalar ile alınan besin maddeleri ve minerallerin kana karışmasını ve dolaşım yoluyla da bunların doku ve organlara iletilmesine yardımcı olur.
 • Su kedinizin vücut sıcaklığını regüle etmede yardımcı olur. Bilindiği üzere kedilerin patileri dışında ter bezleri yoktur yine de bunu soluk alıp verme yoluyla tolere edebilirler, fakat yaz aylarının ne kadar sıcak geçtiğini düşünecek olursak suyun özellikle uzun tüylü kediler için ne kadar hayati olduğunu daha iyi anlıyoruz.
 • Gıda yoluyla alınan fazla tuz ve gereksiz ürünlerin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur.
 • Kedilerin, tüylerinin temizliğini yapabilmeleri için tükürük bezlerinde sürekli kullanıma hazır tükürüğün bulunması çok önemlidir bu yüzden özellikle suya ihtiyaç duyarlar. Tüylerini temizleyemeyen kedi, tüylerinin topaklaşmasına topaklaşan tüyler de, derinin yeteri kadar hava alamamasına ve bunu takiben karşılaşılacak deri hastalıklarının önüne geçemez.
 • Hayatın devamlılığı temelde, hücrelerin canlılığını korumasıyla gerçekleşir. Bu da su olmadan olmaz.

Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı üzere, su dünyada yaşayan her canlı için önemlidir. Vücutta gerçekleşen tepkimelerden açığa çıkan su ve yediği gıdalardan kazandığı su miktarı, yaşamın devamlılığı için yeterli olmadığı için, kedilerimizi su içmeye teşvik etmemiz gerekmektedir.

Zaten idrar ve dışkı yoluyla yeteri kadar sıvı kaybı olurken, bir de sıcak havaların varlığı da hesaba katıldığında günlük tüketilmesi gereken su miktarının ciddi önem taşıdığı bilinmelidir.

Kediler, çok fazla su tüketmemeleri ile bilinen canlılardır. Bu durumun, onlara ilerleyen yaşlarda özellikle kristal ve idrar kesesinde taş oluşumuna veya daha kötüsü böbrek yetmezliğine ve önemli dolaşım problemlerine neden olacağını unutmamamız gerekir.

Yapılan araştırmalar da, kedimizin günde tükettiği kuru mama miktarının 4-5 katı kadar su tüketmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu miktar hareketli kedilerde çok daha fazla olmalıdır.

Yaş mama tüketen kedilerde bu miktarın biraz daha az olması beklenir çünkü yaş mama %70 oranında su içerir. Özellikle yaş mamayla beslenen bazı ev kedileri nadiren su içtiklerinden suya gereksinimleri yokmuş gibi bir hava yaratırlar. Ama her canlı gibi onların da suya ihtiyaçları vardır.

Kediler, yediklerine ve içtiklerine çok dikkat ederler ve bu konuda nazlı ve hassastırlar. Kendilerine en ideal şartlar sunulsa bile, gerektiği kadar yemek yemeyebilir, su içmeyebilirler.

Bizlere özellikle kedilerimizin su tüketimleri konusunda çok iş düşmektedir. Yapmamız gerekenler ise;

 

Kediler, her gıda tüketiminin sonrasında su kabına yönelirler. Bu yüzden mutlaka mama kaplarının yanında su kapları da bulundurulmalı. Ayrıca, onları su içmeye teşvik etmek için evin çeşitli yerlerinde de su kapları koymak yararlı olacaktır.

 • Su kapları paslanmaz çelik veya porselen olmalıdır. Çünkü plastik kaplar belli bir süre sonra deforme olur ve kokuları suya geçer. Kedilerin koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, bu kokuyu çabuk farkeder ve kokan sudan içmek istemezler.
 • Özellikle su kabının ağır malzemeden yapılmış olması çok önemlidir. Oyun oynarken su kaplarına çarpıp devirmeleri, içecekleri suyun dökülmesine ve suyun miktarının azalmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, su kapları ağır malzemeden yapılırsa devirmeleri de kolay olmayacaktır.
 • Su kaplarının içindeki sular, gün içerisinde birkaç defa dökülüp tazelenmeli, kaplar ise her gün temizlenmelidir. Su kapları ve içindeki su kirli ise, kediler o suyu içmeyebilirler. Ayrıca, durağan suda gözle görülmeyen ve kedimizi hasta edebilecek birçok zararlı şey olabilir. Bazı kedilerin ısrarla musluktan içmek isteyişlerinin nedeni de budur. Çünkü, akan suyun daha temiz ve oksijen bakımından daha doygun olduğunu bilincinde olacak zekadadırlar.
 • Özellikle sıcak havalarda, suyun ılık değilde serin olması onları su içmeye teşvik eder. Yazın sularının içine birkaç parça buz atılabilir.

Kediseverler olarak, kedilerimizin sağlığını korumak için, onların taze ve temiz su içmelerini sağlayalım.

Ve LÜTFEN sadece evimizdeki kediler değil sokakta yaşayan minik dostlarımız için de, özellikle bu sıcak günlerde, aynı özvereyi gösterip evlerimizin önüne, parklara temiz kaplarda temiz sular bırakalım.

 

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

KEDİ IRKLARI

 • İç ve Dış Parazit Uygulamaları İç ve Dış Parazit Uygulamaları İç ve Dış Parazit Uygulamaları,Evcil hayvan sahipleri yapılan iç parazit uygulamalarından sonra KİST AŞISI NE ZAMAN YAPILACAK diye soruyorlar. İç parazir, dış parazit, uygulamaları, kist aşısı, ne zaman, yapılmalıdır, evcil hayvanlar,
 • Mum Alevi ile Oynayan Mum Alevi ile Oynayan Mum Alevi ile Oynayan Kedinin Öyküsü,Özdemir ASAF Mum Alevi ile Oynayan Kedinin Öyküsü isimli şiiri,Özdemir Asaf, Mum alevi ile oynayan kedinin öyküsü, mum alevi ve kedi, mum alevi, kedi,
 • Evde kedi mi besliyorsun Evde kedi mi besliyorsun Evde kedi mi besliyorsun,her yer tüy olur ay evi kirletir; ay evde hayvan olmaz ay kokuyor ay bilmemne diyen akıl fukaralarına
 • Norveç Orman Kedisi Norveç Orman Kedisi Norveç orman kedilerinin, özellikleri nelerdir Norveç Orman Kedisi Uzun kuyruklu, kendine güvenen, iyi huylu Norveç orman kedileri, İskandinavya ülkelerine özgü bir kedi cinsidir
 • Kara kedi hikayesi Kara kedi hikayesi Antalyadan bir Kara kedi hikayesi Hayvanlardan öğrenecek çok şey olduğunu zaten biliyordum ,şimdi siz de Bu çok güzel hikayemi Okyunca hak vereceksiniz
 • Ocicat kedisi Ocicat kedisi Ocicat kedisi - Evcil Kediler,Ocicat Kedileri, Bakımı, Eğitimi ve Özellikleri, Kediler hakkında herşey, Kedi türleri, Ocicat kedi ırkı hakkında bilgiler Ocicat kedi ırkı tarihçesi
 • Bizi sevdiğini söyleyen Bizi sevdiğini söyleyen Senden istifade eden bir insan vakti geldiğinde senin için birşey yapmaktan çekiniyorsa veya vakti geldiğinde her defasında farklı mazeretlerle karşına çıkıyorsa senden ziyade sayende elde elde ettiği menfaaatleri seviyordur. Ve böyle bir ilişki seni zamanla tüketir.
 • Kedilerde Çok İlgi Kedilerde Çok İlgi Kedilerde Çok İlgi Herşeyin fazlası zarar. Bakıyorum derken abartmayalım lütfen
 • SAZLIK KEDİSİ SAZLIK KEDİSİ Sazlık kedisi (Felis chaus), görece uzun bacaklı ve kısa kuyruklu bir yaban kedisidir
 • Genel Bakım Genel Bakım Genel Bakım,kedi bakımı, tüy dökme, kedi temizliği Kedinizin Genel Olarak Bakımı