Kedi Pirelerinden Nasıl Temizlenir

 Kedi Pirelerinden Nasıl Temizlenir

Etiketler Yeni Dostumuz ,Kedi Pirelerinden, Nasıl Temizlenir
KoŞe Yazıları Kedi Pirelerinden Nasıl Temizlenir
Kategori bakim
Bu kedi sahiplendirme Sayfasi 540 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Kedi İlanları

Kedi Pirelerinden Nasıl Temizlenir Hakkında Detaylar

Yeni Dostumuz Kedi Pirelerinden Nasıl Temizlenir,Pireler çok rahatsız edicidir ve bulaşıcıdır. İnsanlara ve evde bulunan diğer eşyalara sıçraması kaçınılmazdır. Her anlamda bu küçük zararlı canlıları görmek sizleri son derece rahatsız edecektir.

 

Kedinin Piresi Nasıl Temizlenir – Kedilerde Pire Tedavisi

Merhaba, sevgili kediblog okurları; bu makalemizde sizlere kedilerde pire sorunu ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapma gereği duyduk ki, son zamanlarda kedilerde pire problemlerikedinin piresi nasıl temizlenir? ve kedilerde pire tedavisiKedi Piresi Temizliği için Doğal Yöntemler Nelerdir? ile ilgili çok soru almaya başladık.

Yıllarca kedi beslemiş editörlerimizin tecrübeleri ve veterinerlerden aldığımız profesyonel bilgilere dayanarak kedilerde pirekedinin piresi nasıl temizlenir ve kediye pire bulaşması ;

hakkında birçok varyasyon hakkında bilgileri ve kedinin piresi nasıl temizlenir? yöntemlerini aşağıda belirtmekteyiz. Eğer önüne geçilemezse 1 haftada 2000 adet olabilen kedi piresi temizliği ve tedavisi için

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kediye Pire Nasıl Bulaşır ?

Kediniz dışarı çıkıyorsa pireyi çok hızlı bir şekilde kapabilir. Eviniz bahçe katında ve pirenin ulaşabileceği bir yapıdaysa bulaşabilir.

Fakat yüksek evlerde oturanların kedilerine pire bulaşmayacak diye bir durum yok malesef. Pireleri ayakkabımızdan bile evlerimize taşıyabiliriz.

Pirelerin hayatta kalabilmeleri için beslenme kaynakları olan kedi gibi hayvanlara musallat olmaları gerekir. Kediye kuluçlanmış bir pire kediyi ısırmaya kanını emmeye ve hemen doğurmaya başlar.

Kedilere Pire Nasıl Bulaşır

Kedi Piresi bir haftada 2000 kadar sayılara ulaşabilirler. Müdahele edilmezse kedinize çok ciddi acı ve sağlık sorunu yaşatabilirler. Sayıları artıp kediyi rahatsız etmeden önce acilen önlem alınması gerekir.

Esasında düzenli olarak aşıların, damlaların yapılıp kedi pirelerini uzak tutmak gerekir. Normal pireler insana gelmez. Fakat kedinize bulaşan pirenin cinsi kum piresi ise iş biraz daha karmaşık hal alıyor. Kum piresi insanıda ısırabilir,kanını emebilir.

Kum piresinden kurtulmakda mümkündür. Normal kedinin piresi nasıl temizlenir yöntemleri ile konumuza başlayalım.

Kedime Pire Bulaştı Ne Yapmalıyım? Kedilerde Pire Tedavisi

Öncelikle panik yapacak bir durum yok, sakin olmalı ve pireden kurtulmak için yapmanız gerekenleri yapmalısınız. Bu konuda yanlız değilsiniz. Evdeki ve dışardaki kediler bu sorunu yaşarlar. Doğanın kuralı olarak bu normaldir.

Yapılması gereken ilk şey hemen bir pire damlası almak ve kedinin enseside uygulamaktır. Tabiki bu işlemi veteriner hekimde yapabilir. Kedinin ensesine tam yedirilmesi, kedinin yalayamayacağı şekilde dikkatlide uygulanması gerekir.

Dikkat isteyen bu işlem konusunda tecrübeli değilseniz bir veteriner hekimin yapması daha uygun olacaktır.

Pire damlasının etkisi ortalama 3 ay sürmektedir. Pireler kediyi ısırdıklarında ölür 24 saat içinde kediniz pireden kurtulacaktır.

Pireler öldükten sonra kedinin üstünde kalanlar olacak düşenler olacak. Pireler öldükten sonra kediyi yıkamanızda fayda vardır.

Pirelerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Doğada herşeyin çözümü vardır! Bu sözü daha önce duyduğunuza eminim. Evet Kedi Piresi Temizliği için doğal yöntemler mevcut birazdan aşağıda bu yöntemleri sıralayacağız ama önce veteriner doktorların bu konudaki görüşlerini paylaşmak istiyorum;

Veteriner Doktorlar genellikle bu yöntemleri zaman kaybı ve fuzuli bir işlem olarak görmektedir. Fakat şunu söylemeliyizki doğal yöntemler her zaman daha sağlıklıdır. Çünkü kedilerin pirelerden kurtulması için kullandığımız Pire Damlaları, Pire Tozu gibi ürünler ne kadar pire savar olarak gözükselerde ZEHİRDİR!

Bizler saç derimize kimyasal sürmekten bile korkarken, dostlarımızın tüylerine zehir dökmekle kalmayıp onların bu zehirleri yalamasınada göz yumuyoruz. Kediler pire ilacı üzerlerindeyken kendilerini doğaları gereği yalar, bu durum kedilerde zehirlenmeye hatta ölüme kadar gidebilir.

Eğer aşağidaki sunacağımız Doğal Pire Tedavi Yöntemleri pireleri kedinizden uzaklaştırmaya yetmezse, Pire Damlası ve Tozu kullanabilirsiniz.

1 – Sirke ile Kedi Piresi Temizliği

Her ev hanımının temizlik sırasında kimyasal temizlik ürünlerine karşı tercih ettiği sirke; Beta-karoten maddesi ile bakterileri öldürmektedir. Asıl konuya gelirsek sirkenin yapısında buluna Beta-karoten pirelerin panzehiridir! Eğer kediniz pirelendiyse ve doğal yöntemlerle bu sorunu aşmak istiyorsanız, Sirke ile Pire Temizliği yapabilirsiniz.

Kedilere Sirke ile Pire Temizliği Nasıl Yapılır?

Pire temizliğinin en etkili ve en doğal yöntemi sirkedir. Kedinizdeki pireleri temizlemek için öncelikle “sprey şişesine” sahip olmalısınız. Sprey şişesine sirkeyi doldurduktan sonra kedinizin tüm vücuduna dikkatli ve kedinizi tedirgin etmeden sıkmalısınız.

Burda önemli nokta kedinizin merak edip yalamasını engellemeniz. Bu yüzden fazla kullanmamalısınız. Ayrıca kedinizin genellikle dolaştığı, yattığı yerlere sıkmanızda da fayda var. Hem mevcut pireyi temizler hemde kedinizin üzerinde eğer varsa düşen parazitlerin temizlenmesini sağlar.

2 – Pire Tarağı ile Kedi Piresi Temizliği

Pire Tarağı yardımıyla kedinizin pirelerini kolayca yere dökebilirsiniz fakat çok önermediğimiz bir yöntemdir. Pire Tarağını daha verimli kullanmak istiyorsanız yukarıda detaylıca anlattığımız; Sirkeyi Tarağa Damlatabilirsiniz.

Kedinizin cildine zarar vermeden yapmaya dikkat etmelisiniz. Bir diğer kullanım yöntemi ise Sirke, Pire Tozu, Pire Damlası tedavileri sonrası vücutta kalan ölü pireleri düşürmek için tercih edilen yöntemdir.

Pire Tozu Tedavisi

Uzman hekimler tarafından; Pire Tozu tedavisinin yanlış olduğu söylensede, “sakin” ve “yaramaz olmayan” kedilerin pirelerinden arınması için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir.

Genellikle pire damlasından sonra gelen bu kedi piresi tedavisi, kedilerin üzerine serpilen toz adı verilen ilaç taneciklerinin, pireleri öldürmesiyle sonlanan pire temizleme yöntemidir.

Yalnızca sakin ve yaramaz olmayan kedilerde kullanılmasının sebebi; bu tozların zehirli olmasıdır. Eğer kediler vücutlarını üzerlerinde “Pire Tozu” varken yalarlarsa zehirlenebilirler. Bu tedavi sonucu zehirlenen kedilerin oranı bir hayli yüksek olduğu için pek önermiyoruz.

Yavru Kedi Pire Tasması – Pire ile Mücadele

Uzman veterinerlerden edindiğimiz bilgilere ve önerilere dayanarak; kedilerde pire ile mücadelede Pire Tasması kullanımını öneriyoruz. Pire damlası ve pire tozu kadar etkili olmasada kedinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Sürekli bahçeye ve sokağa çıkarılan ev kedilerinde tedbir amaçlı da kullanılmaktadır.

Pire Tasması Zararlı mıdır?

Pire tasmalarının üzerinde pireleri bayıltmak için üretilmiş, ağır fosfor maddesi vardır. Kediler eğer tasmalardan huzursuz olur ve stres yaparsa, çıkarmak isteyebilir. Bu durumlarda ondan önce sizin çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü eğer kediniz tasmayı yalarsa bu durum ağız ve mide enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Pire Tasması, Pire Damlasıyla Beraber Kullanılır Mı?
Pire tasmaları, tek başına yetersiz kalabilen ancak pire damlasıyla beraber kullanıldığında tam koruma sağlayan, pirelere karşı alınacak önlemlerdir. Pire damlasıyla beraber pire tasması kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta; kediniz rahatsız olup tasmayı ısırmaya başlayabilir.

Yavru Kediye Pire Damlası Yapılır mı?

Yavru kedinin piresi nasıl temizlenir ? Bunun birçok yolu vardır fakat yavru kediye pire ilacı genellikle tavsiye edilmez.

Yavru kedinin annesi yanındaysa ve süt emiyorsa anneye pire ilacı yapmak yeterli olacaktır. Yavru kedi yeni doğmuş ise pire ilacını direk olarak bünyesi kaldırmayabilir.

Eğer kedi yavru ve annesi yanında yok ise kedinin sağlık durumu, kaç aylık olduğu gibi  faktörler çok önemlidir. Bunun gibi bir durumda veteriner hekimlerden uzman desteği almanız gerekir.

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi piresi genellikle insanlara geçmez. Pireler kedilerin sıcaklık seviyeleriyle ilgilenir insanları çok fazla çekici bulmazlar. Fakat kedinize bulaşan pire; kum piresi ise sizede gelebilir.

Bazı pire çeşitleri insanlarıda tercih eder. Isırıkları cilt üzerinde belirgin kızarıklıklar oluşturabilir.

Sürekli kaşınma durumu yaşatabilir ve çok sıkca çoğalırlar. Genellikle gece uyurken en savunmasız zamanınızda bacaklarınızdan beslenmeyi tercih ederler. Bu tip pirelerden kurtulmak için yapılması gereken 6 farklı olay vardır.

 1. Eczaneden kendinize bir pire ilacı almak.
 2. Yine eczaneden evinize sıkmak üzere pire spreyi almak. Bu sprey pireleri öldürür çok fazla dağılmamışlarsa etkili olacaktır.
 3. En kesin çözüm ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek evinizi ilaçlatabilirsiniz.
 4. Her türlü ilaçma sonrasında ilaçlama yapılan bölgeden biraz uzakda kalmak ilacı solumamak gerekir.
 5. Kedi piresi insana geçerse farekedilmesi kediye göre daha kolaydır. Mutlaka gıdıklama ve kaşınma tarzında his oluşturur.
 6. Kediler kadar tüylü olmaıdğınız içinde piresi cildimizde görmek mümkündür.
 7.  

KEDİ IRKLARI

 • Kedilerde Boğulma Kedilerde Boğulma Kediler ve boğulma, kedi boğulur mu, kedi yüzer mi Kedilerde Boğulma ve Yapılması Gerekenler,Köpek ve kediler çok iyi yüzücüler oldukları için suda boğulma genellikle çok nadir görülmekle birlikte bazen çok akıntılı sulara kapılarak yada dar bir su kanalında sıkaşarak tehlikeye düşebilirler.
 • Siyam cinsi kedi Siyam cinsi kedi Bu Siyam cinsi kedi 8 milyon lira kazandı, 8 milyon lira kazanan siyam cinsi kedi haberleri,Alman Tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi ,Choupette, son iki modellik işinden toplam 2 milyon 172 bin sterlin 8 milyon 362 bin lira kazandı
 • F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri F Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara F Harfi İle Başlayan İsimler F Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri F Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Günaydın Pazartesi mesajları Günaydın Pazartesi mesajları günaydin sevgili pisipisim.net ziyaretçileri bu pazartesi sizler için pazartesi sabahinda eşe dosta iş arkadaşlariniza sevgilinize pazartesi sendromuna yakalanmadan az yuzleri gülsün die gondereceğiniz birbırınden güzel mesajlar hazirladık Kedi resimli Pazartesi Mesajları dostlara Pazartesi Mesajları Pazartesi Günaydın Mesajları Komik Günaydın pazartesi Sevgiliye Pazartesi günaydın mesajı Günaydın Pazartesi mesajları resimli Resimli Pazartesi Mesajları Pazartesi Mesajları indirÇok Acırım Bir Kediyle Dostluk Kurmayı Başaramadan Ölen O Akıllı İnsanlara
 • Kedilerde Ağız Kokusu Kedilerde Ağız Kokusu Ağız kokusu şikayetlerinde ilk akla gelen ağız boşluğu ile ilgili bir problemin varlığı olmalıdır. Çünkü kedilerde de ağız kokusunun birincil nedeni ağız boşluğunda şekillenen lezyonlardır. Bu lezyonlar lokalizasyon yerine ve oluşum nedenlerine göre çok çeşitli olabilir.
 • Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi Tiffani Kedisi,Bu ırkın en belirgin özelliklerinden biri inanılmaz yumuşak huylu olmalarıdır. Dışa dönük, nazik, sevecen kedilerdir.
 • Psikolojik destek Psikolojik destek Ben bir psikolog ya da psikiyatr değilim. Sadece yaşadıklarım, gözlemlediklerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.
 • Mısır Kedisi Mısır Kedisi Mısır Mausu, orijini Mısır olan, kısa tüylü, üçgen kulaklı Kedi cinsleri - Mısır Kedisi ,evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
 • E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri E Harfi İle Başlayan Kedi İsimleri Pisicanlara E Harfi İle Başlayan İsimler E Harfi İle Başlayan en güzel Kedi İsimleri,E Harfi ile Başlayan Kedi İsimleri Dişi ve Erkek
 • Ey Varlık Oğlu Ey Varlık Oğlu Bugünlerde bu konuda yayınlanmış yazı, video ve çeşitli kaynakları inceleme fırsatım oldu. Bu konuda diğer insanlara katkı sağlamak adına pek çok kişinin emeğinin olduğunu ve eğer gerçekten bu konuyu önemseyebilirsek katkılarının olacağına kalpten inanıyorum.